CSI: Kryminalne zagadki Miami


CSI: Kryminalne zagadki Miami w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

CSI: Kryminalne zagadki Miami (ang. CSI: Miami, Crime Scene Investigation: Miami) – amerykański kryminalny serial telewizyjny, którego twórcami są Anthony E. Zuiker, Carol Mendelsohn oraz Ann Donahue. Serial składa się z dziesięciu sezonów, emitowanych przez telewizję CBS od 23 września 2002 do 8 kwietnia 2012 roku. Serial ten był pierwszym z serii spin-offów związanych z serialem CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas; pilot zagadek Miami został wyemitowany jako 22. odcinek 2. sezonu zagadek Las Vegas. Drugim spin-offem z tej franczyzy był serial CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, którego pilot został wyprowadzony w jednym z odcinków drugiego sezonu zagadek Miami.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Zespół techników kryminalnych zajmuje się tajemniczymi zbrodniami, które mają miejsce w Miami. Do odkrycia prawdy, kryjącej się za najbardziej zawiłą zbrodnią wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, które trafiają do laboratoriów kryminalistyki i medycyny sądowej. Szefem grupy jest bezkompromisowy porucznik Horatio Caine (David Caruso).

Postacie | edytuj kod

Muzyka | edytuj kod

Utworem tytułowym serialu, występującym w czołówce, jest piosenka zespołu The Who „Won't Get Fooled Again”, która znalazła się na albumie Who's Next. Utwór napisany przez Pete’a Townshenda śpiewa Roger Daltrey.

Muzyka występująca podczas serialu skomponowana została przez Jeffa Cardoni i Kevina Kinera. Ponadto wykorzystano fragmenty utworów wielu różnych wykonawców, wydanych na osobnej ścieżce dźwiękowej, m.in.:

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu CSI: Kryminalne zagadki Miami.

Produkcje franczyzy okazjonalnie łączyły wspólne wątki. Takimi przykładami są odcinki „Felony Flight” (4. sezon, 7. odcinek) z serialu CSI: Kryminalne zagadki Miami oraz odcinek „Manhattan Manhunt” (2. sezon, 7. odcinek) z serialu CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku. Odcinki te, po raz pierwszy wyemitowane kolejno 7 i 9 listopada 2005 roku opowiadały historię katastrofy lotniczej i seryjnego mordercy, który jest poszukiwany przez ekipy obydwu seriali.

Ponadto odcinek „Bone Voyage” (8. sezon, 7. odcinek) rozpoczyna trylogię kontynuowaną później przez CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku w odcinku „Hammer Down” (6. sezon, 7. odcinek) oraz przez CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas w odcinku „The Lost Girls” (10. sezon, 7. odcinek).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "CSI: Kryminalne zagadki Miami" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy