Cameron Daddo


Cameron Daddo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cameron Peter Daddo (ur. 7 marca 1965 w Melbourne) – australijski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, wokalista.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest najstarszym z synów Bronwen i Petera Daddo, ma trzech młodszych braci: bliźniaków Andrew i Jamie (ur. 1967) oraz Lauchie (ur. 1970), a także starszą siostrę Belindę.

Pracę w telewizji rozpoczął mając 19 lat jako gospodarz programu telewizyjnego dla dzieci Off the Dish, z którego powstał jego autorski program The Cameron Daddo Cartoon Show. W latach 1986–1987 prowadził program Perfect Match. Wkrótce zadebiutował rolą Joego Jonesa w telewizyjnym filmie wojennym Bohaterowie (The Heroes) z 1988. Jego pierwszą główną rolą była postać Davida "Bony'ego" Bonaparte w telewizyjnym kryminale Bony (1990).

W 1992 nagrał solową płytę pt. "A Long Goodbye", która zajęła drugie miejsce w Australii i przyniosła mu nagrodę Victorian Country Music Award dla najlepszego wokalisty.

W 1992 przeprowadził się do Los Angeles i rozpoczął karierę w Hollywood. Zadebiutował na dużym ekranie u boku Catherine Zety-Jones w filmie Kroniki młodego Indiana Jonesa (The Young Indiana Jones Chronicles) z 1992. Potem wcielił się w postać fotografa Briana Petersona w serialu Modelki (Models Inc.) w latach 1994–1995 z Lindą Gray.

Pojawił się jeszcze potem na dużym ekranie w horrorze/sci-fi Pterodaktyl (Pterodactyl) z 2005 w roli profesora Michaela Lovecrafta – paleontologa, którego kariera leży w gruzach i dramacie Davida Lyncha Inland Empire z 2006.

Jest również uznanym aktorem scenicznym. Swoją pierwszą znaczącą uhonorowaną Mo-Award (australijski odpowiednik amerykańskiej nagrody Tony) rolę Huckleberry'ego Finna zagrał na deskach teatralnych w spektaklu Wielki Rzeka (Big River). Inne inscenizacje z jego udziałem to: Nienawidzę Hamleta (I Hate Hamlet), Listy miłosne (Love Letters), Czarnoksiężnik z Krainy Oz (The Wizard of Oz) Lymana Franka Bauma i Wyprawa na Żmirłacza (The Hunting of the Shark) Lewisa Carrolla.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1991 ożenił się z australijską modelką Alison Brahe, z którą ma troje dzieci: syna Rivera (ur. 2000) i dwie córki – Lotus (ur. 1996) i Bodhi Faith (ur. 2006).

Filmografia | edytuj kod

Filmy kinowe | edytuj kod

Seriale telewizyjne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Cameron Daddo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy