Cancer (rodzaj)


Cancer (rodzaj) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cancer irroratus Cancer bellianus Cancer productus Cancer borealis

Cancerrodzaj skorupiaków z infrarzędu krabów z rodziny Cancridae.

Opis | edytuj kod

Kraby te mają krótkie szczypce z krótkimi oboma palcami. Propodit szczypiec ma krawędzie górną i dolną kilowate, a na zewnętrznej powierzchni zwykle 3–4 ziarenkowane listewki. Krawędź dystalna propoditu szczypiec ustawiona jest mniej więcej pod kątem 90° w stosunku do jego krawędzi górnej. Krawędzie tnące palców wyposażone są w duże, tępe zęby[2].

Długość jajowatego w obrysie karapaksu tych krabów wynosi od 58 do 66% największej jego szerokości. Jego krawędź frontalna słabo wystaje przed orbitalne, a łączna długość tych krawędzi wynosi od 22 do 29% największej jego szerokości. Na krawędzi frontalnej znajduje się 5 kolców włącznie z wewnętrznymi orbitalnymi[2], na krawędziach przednio-bocznych po 9 dość niskich, płatowatych i oddzielonych głębokimi szczelinami kolców[3], a na lekko wklęsłych krawędziach tylno-bocznych zwykle po 1 kolcu. Krawędzie tylno-boczne i tylna są obrzeżone. W regionie frontalnym karapaksu biegnie ku tyłowi bruzda, biorąca początek przy środkowym kolcu frontalnym. Poszczególne regiony karapaksu są zazwyczaj słabo wyodrębnione, najlepiej widoczne w części osiowej[2]. Regiony hepatyczny i epigastryczny karapaksu są płaskie do delikatnie wypukłych[3].

Taksonomia i ewolucja | edytuj kod

Pierwszy naukowy opis rodzaju Cancer został opublikowany przez Karola Linneusza w 10. wydaniu Systema Naturae z 1758. Linneusz zaliczył doń wszystkie opisane wówczas skorupiaki. Pierre André Latreille zawęził w Histoire naturelle, générale et particulière des Crustacés et des Insectes z 1802 definicję rodzaju do pojedynczej grupy krabów[3], a w 1817 wyznaczył kraba kieszeńca (C. pagurus) jego gatunkiem typowym[4].

W 1975 J. Dale Nations wyróżnił podrodzaje Cancer (Glebocarcinus), Cancer (Metacarcinus) i Cancer (Romaleon), które potem wyniesiono do rangi odrębnych rodzajów[3]. Według pracy Schrama i Nga z 2012 do rodzaju Cancer należy 8 gatunków współczesnych, a według pracy Schweitzera i Feldmanna z 2000 jeszcze 3 wymarłe[3][2]:

Najstarsze skamieniałości z tego rodzaju pochodzą z miocenu, z terenu Japonii i należą do C. fujinaensis. W związku z tym przypuszcza się że takson ten wyewoluował w północnym Pacyfiku i stamtąd rozprzestrzenił się na resztę tego oceanu oraz Atlantyk, przekraczając w pliocenie lub plejstocenie równik i Przesmyk Panamski[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Cancer, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c d e Carrie E. Schweitzer, Rodney M. Feldmann. Re-evaluation of the Cancridae Latreille, 1802 (Decapoda: Brachyura) including three new genera and three new species. „Contributions to Zoology”. 69 (4), s. 223–250, 2000. 
  3. a b c d e Frederick R. Schram, Peter K. L. Ng. What is Cancer?. „Journal of Crustacean Biology”. 32 (4), s. 665–672, 2012. DOI: 10.1163/193724012X640650
  4. P.K.L. Ng, D. Guinot, P.J.F. Davie. Systema Brachyurorum: Part I. An annotated checklist of extant Brachyuran crabs of the world. „Raffles Bulletin of Zoology”. 17, s. 1–286, 2008. [zarchiwizowane z adresu 2011-06-06]. 
Kontrola autorytatywna (takson):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Cancer (rodzaj)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy