Cannes


Na mapach: 43°33′N 7°01′E/43,550000 7,016667

Cannes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cannes (prowansalski Canas) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu. Obecnie miasto znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu i turystyce.

Spis treści

Historia i ludność | edytuj kod

Od czasów średniowiecza aż do początku XIX wieku Cannes było małą rolniczą i rybacką osadą. W latach 30. XIX wieku zostało odkryte przez francuską i zagraniczną arystokrację, która zbudowała tutaj swoje rezydencje. Szczególne zasługi dla rozwoju tego miasta oddał brytyjski polityk Lord Henry Peter Brougham (1778-1868).

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 68 676 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 3500 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Cannes plasuje się na 7. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 500.).

W pobliżu, między Cannes a Niceą, powstał park technologiczny Sophia-Antipolis.

Główną promenadę miasta wyznacza bulwar La Croisette, wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli w mieście. Najchętniej odwiedzany przez gwiazdy filmowe jest słynny hotel Carlton – InterContinental. Przy bulwarze znajdują się słynne, piaszczyste plaże - zarówno hotelowe, jak i bezpłatne plaże miejskie[1].

W Cannes znajduje się kilkanaście murali o tematyce filmowej[2].

Miasto w kulturze | edytuj kod

Cannes zostało uwiecznione w słynnym filmie Złodziej w hotelu (To Catch a Thief) nakręconym w 1955 roku. Jest to pierwszy kolorowy, panoramiczny film o wysokiej rozdzielczości (VistaVision) nakręcony na Lazurowym Wybrzeżu, uznawanym za najważniejszy region turystyczny Francji.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ŁukaszŁ. Ropczyński ŁukaszŁ., Cannes we Francji - jednodniowa wycieczka z włoskiej Ligurii, Kierunek Włochy, 22 maja 2018 .
  2. Painted walls (ang.). cannes.com. [dostęp 2016-12-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Cannes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy