Capra cylindricornis


Capra cylindricornis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Capra cylindricornisparzystokopytny ssak z rodziny wołowatych, w języku polskim określany nieskodyfikowaną nazwą koziorożec wschodniokaukaski.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Obecny zasięg występowania tego koziorożca obejmuje góry Kaukazu na pograniczu Rosji z Gruzją i Azerbejdżanem. Występuje na wysokościach od 1000-4000 m n.p.m. W zapisie kopalnym znany jest z depozytów późnego plejstocenu.

Systematyka | edytuj kod

Koziorożec wschodniokaukaski został opisany naukowo przez Blytha w 1841 pod nazwą Ovis cylindricornis, uznany za gatunek na podstawie różnic w budowie rogów. Nazwa Capra cylindricornis została użyta po raz pierwszy przez Buchnera w 1887.

Charakterystyka | edytuj kod

Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony. Samce są większe, cięższe i mają rogi większe niż samice. Różnią się również ubarwieniem. Dorosłe samce ważą przeciętnie 140 kg, a samice 50-60 kg. Samice osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia, ale pierwsze młode rodzą zwykle w czwartym roku. Samce dojrzewają płciowo pomiędzy 4-6 rokiem życia. Ciąża trwa 160–165 dni. Samica rodzi zwykle 1, a sporadycznie 2 młode.

Przypisy | edytuj kod

  1. Capra cylindricornis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Weinberg, P.J. 2002. Capra cylindricornis. Mammalian Species. 695:1-9. (format pdf) (en)
Na podstawie artykułu: "Capra cylindricornis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy