Carlos Fuentes


Carlos Fuentes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carlos Fuentes Macías (ur. 11 listopada 1928 w Panamie[1], zm. 15 maja 2012 w Meksyku[2]) – meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta, niegdyś "żelazny" kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów hiszpańskojęzycznych, współtwórca boomu na literaturę iberoamerykańską. Laureat Nagrody Cervantesa (1987).

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

Jego ojciec był meksykańskim dyplomatą, więc dzieciństwo Carlosa przebiegało pod znakiem ciągłych przeprowadzek. Dorastał w różnych miastach obydwu Ameryk (Quito, Montevideo, Rio de Janeiro, Waszyngton, Santiago i Buenos Aires). Dorosły Carlos Fuentes także wybrał karierę dyplomatyczną, pełnił m.in. funkcję ambasadora Meksyku we Francji w latach 70.

Międzynarodową sławę przyniosła mu wydana w 1962 Śmierć Artemia Cruz, jednak już debiutancka powieść Fuentesa Kraina najczystszego powietrza ukazała pełnię talentu Meksykanina i zakres jego zainteresowań. W swoich utworach poruszał kwestię meksykańskiej historii i tożsamości, w wielu z nich pojawia się wątek rewolucji meksykańskiej i fascynacja miastem Meksyk.

Według Fuentesa współczesne mu państwo Meksyk to "dziecko" wielowiekowego przenikania wpływów hiszpańskich i azteckich, ale także presji wywieranej na ten kraj przez potężniejszego północnego sąsiada – Stany Zjednoczone. W swoich utworach pisarz wykorzystywał zdobycze techniki narracyjnej Dos Passosa, a także Joyce'a oraz wprowadzał śmiałe rozwiązania konstrukcyjne i lingwistyczne.

Carlos Fuentes miał troje dzieci, z których przeżyło tylko jedno: Cecilia Fuentes (ur. w 1962), obecnie pracuje w telewizji. Jego syn – Carlos Fuentes Lemus zmarł z powodu komplikacji związanych z hemofilią w 1999 w wieku 25 lat. Jego najmłodsza córka – Natasha Fuentes Lemus (ur. 31 sierpnia 1974) zmarła z przedawkowania narkotyków w Meksyku 22 sierpnia 2005 w wieku 30 lat.

15 maja 2012 Consuelo Saizar, szef Narodowej Rady Kultury i Sztuki, publicznie ogłosił wiadomość o śmierci Fuentesa. Pisarz zmarł w Hospital Ángeles del Pedregal w Meksyku po doznanym w domu silnym krwotoku wewnętrznym[3].

Wybrana twórczość | edytuj kod

La nueva novela hispanoamericana

Wybrane odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Academy of Achievement - Carlos Fuentes Biography (ang.) [dostęp 2011-12-10]
  2. Katarzyna Karaś: Nie żyje meksykański pisarz Carlos Fuentes (pol.). Polskie Radio, 2012-05-15. [dostęp 2012-05-15].
  3. Hemorragia masiva, causa de muerte de Fuentes (hiszp.). eluniversal.com.mx. [dostęp 2012-05-16].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Carlos Fuentes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy