Castres Olympique


Castres Olympique w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Castres Olympique (wym. ˈkastʁ ɔlɛ̃ˈpik) – francuski klub rugby union z siedzibą w Castres. Uczestniczy w rozgrywkach ligi Top 14. Swoje mecze rozgrywa na mieszczącym nieco ponad 11 tys. widzów Stade Pierre-Antoine. Do największych sukcesów zespołu zaliczyć można czterokrotne mistrzostwo Francji (ostatnie w 2013 roku).

Historia | edytuj kod

Początki rugby w Castres sięgają 1898 roku, jednak klub Castres Olympique powstał dopiero w 1906 roku. Założycielami byli absolwenci miejscowej szkoły. Pierwszym prezesem został Eugène Agert.

Dwie wojny światowe wstrzymały rozwój zarówno klubu, jak i całej dyscypliny, jednak Castres już w 1948 roku sięgnęło po swój pierwszy triumf na krajowej arenie. Wywalczyli wówczas puchar Francji, a w dwóch kolejnych sezonach zdobyli dwa tytuły mistrza kraju.

W późniejszych latach drużyna spadła z ligi, wracając do niej dopiero w 1989 roku. Już cztery lata później ponownie sięgnęła po miano najlepszej we Francji, pierwszy raz po 43 latach. Dwa lata później les CO ponownie znaleźli się w finale, gdzie jednak w derbowym pojedynku ulegli Stade Toulousain. Począwszy od 1989 roku Les Olympiens nieprzerwanie występują w pierwszej klasie rozgrywkowej.

Osiągnięcia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół rugby union):
Na podstawie artykułu: "Castres Olympique" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy