Cecylia Eusepi


Cecylia Eusepi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cecylia Eusepi (ur. 17 lutego 1910 w Monte Romano, zm. 1 października 1928 w Nepi) – włoska tercjarka Sług Najświętszej Maryi Panny (serwitów, OSM), błogosławiona Kościoła katolickiego[1].

Cecylia Eusepi urodziła się w ubogiej, bardzo religijnej rodzinie. Bardzo wcześnie zmarł jej ojciec, od tego czasu zajmował się nią wujek. W 1915 roku przeniosła się wraz z matką do Nepi i tam rozpoczęła naukę w klasztorze św. Bernarda sióstr cysterek. Była zafascynowana św. Teresą z Lisieux i św. Gabrielem od Matki Bożej Bolesnej.

W 1922 roku wstąpiła do Świeckiego Zakonu Sług Maryi. 14 lutego 1922 roku otrzymała szkaplerz tercjarski i przyjęła imię zakonne Maria Aniela. Wkrótce z powodu choroby musiała wrócić do Nepi. Tam zapisała się do Akcji Katolickiej Młodzieży Żeńskiej. Po wyzdrowieniu wstąpiła do tzw. mantellatek w Pistoi w Toskanii, ale po 3 latach musiała je opuścić ze względu na nawrót choroby. Stwierdzono u niej zapalenie otrzewnej, a wkrótce potem zapalenie płuc.

Zmarła 1 października 1928 roku, we wspomnienie św. Teresy z Lisieux, pozostawiając po sobie swój życiorys zatytułowany „Dzieje Pajaca” (podpisany 29 czerwca 1927)[1].

Została beatyfikowana 17 czerwca 2012 roku przez Benedykta XVI[2]. Uroczystego aktu, w imieniu papieża, dokonał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato[1].

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis[3]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Beatyfikacja Cecylii Eusepi – świeckiej tercjarki. e-KAI.
  2. Like a good-for-nothing clown (ang.). Serwis 30Giorni.
  3. Gianpiero Pettiti, Massimo Cuofano, OSSM: Beata Cecilia Eusepi Terziaria servita (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-01-29].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Cecylia Eusepi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy