Centre for Agriculture and Bioscience International


Centre for Agriculture and Bioscience International w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centre for Agriculture and Bioscience International (skrót:CABI) – międzyrządowa organizacja non-profit zajmująca się rozwojem i informacją, przede wszystkim kwestiami dotyczącymi rolnictwa i środowiska w krajach rozwijających się, oraz tworzeniem, przechowywaniem i rozpowszechnianiem wiedzy naukowej[1].

CABI tworzą zespoły naukowców pracujących w ponad 40 krajach na całym świecie. Misją CABI jest poprawa życia ludzi na całym świecie poprzez rozwiązywanie problemów w rolnictwie i środowisku. Problemy te obejmują utratę plonów spowodowaną przez choroby, inwazyjne chwasty i szkodniki niszczące produkcję rolną, bioróżnorodność i brak globalnego dostępu do badań naukowych[1].

Według informacji podanej przez CABI tylko 3% jej dochodów pochodzi z podstawowego finansowania, pozostałe środki pochodzą od darczyńców[1]. Wśród darczyńców wymienionych w sprawozdaniu finansowym firmy za 2014 r. największymi są brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego (4962 tys. funtów), Szwajcarską Agencję Rozwoju i Współpracy (972 tys. CHF), Unię Europejską (3242 tys. euro) oraz Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (USA 570 tys. $). Niewielka część dochodów CABI pochodzi ze składek krajów członkowskich[2].

CABI poświęca dużą uwagę gatunkom inwazyjnym[3]. Jednym z projektów CABI jest Plantwise – globalny program mający na celu ograniczenie strat upraw i poprawę bezpieczeństwa żywnościowego poprzez gromadzenie i udostępnianie informacji o chorobach roślin[4]. CABI zgromadziło kolekcję ponad 28 000 próbek grzybów z całego świata, aby przeprowadzić identyfikację drobnoustrojów, konserwację, patentowanie, szkolenia i doradztwo w swoich biurach i laboratoriach w Egham w Anglii. W 2009 roku zostały one połączone z kolekcją w Kew Gardens. Posunięcie to zostało wsparte dotacją w wysokości 250 000 funtów brytyjskich od rządu Wielkiej Brytanii[5].

Dział wydawniczy CABI pomaga w finansowaniu badań naukowych i projektów. CABI publikuje książki, bazy danych (takie jak CAB Direct) i zasoby online. Obszary tematyczne obejmują rolnictwo, nauki o roślinach, nauki weterynaryjne, nauki o środowisku, żywność, żywienie i turystykę. Wśród publikacji CABI wymienić można np. Dictionary of the Fungi[6], czy dostępną w internecie hierarchiczną systematykę grzybów, chromistów i Protozoa (CABI databases)[7].

Tworzona przez CABI „Global Health” jest specjalistyczną bibliograficzną i indeksowaną bazą danych poświęconą badaniom i praktyce zdrowia publicznego. Zawiera publikacje z ponad 158 krajów w 50 językach. Publikacje te są streszczane, a wszystkie istotne artykuły nieanglojęzyczne są tłumaczone na język angielski, aby umożliwić dostęp do badań niedostępnych w żadnej innej bazie danych[8].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c CABI: Who we work with, Donors [dostęp 2020-09-08] .
  2. CABI Annual Report &Financial Statements31 December 2014 [dostęp 2020-09-08] .
  3. Biological control: Our best defence against pests such as knotweed, The Guardian [dostęp 2020-09-08] .
  4. CABI: Plantvise [dostęp 2020-09-08] .
  5. UK fungi get protection strategy [dostęp 2020-09-08] .
  6. Dictionary of the Fungi [dostęp 2020-09-08] .
  7. CABI databases [dostęp 2020-09-08] .
  8. Global Halth [dostęp 2020-09-08] .
Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "Centre for Agriculture and Bioscience International" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy