Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Witebsku


Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Witebsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła (biał. Царква Святых апосталаў Пятра й Паўла у Віцебску) – nieistniejąca cerkiew prawosławna w Witebsku, na Zadźwiniu, w rejonie obecnej ulicy Październikowej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Murowana cerkiew została zbudowana w 1780 r. na miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi, niedaleko od której znajdowały się dwie murowane filialne cerkwie: Sretenska (Срэценская) i Michałowska (na brzegu Zachodniej Dźwiny, w ich miejscu zbudowano sklepy). W 1799 roku do nowej murowanej cerkwi przeniesieni zostali mnisi bazyliańskiego klasztoru. W 1839 roku cerkiew była jedną z największych świątyń parafialnych w mieście. Na początku XX wieku nad drzwiami budynku znajdował się napis informujący o zbudowaniu cerkwi w 1780 r. z błogosławieństwem unickiego arcybiskupa H. Lisowskiego, na miejscu dawnej cerkwi Świętych Piotra i Pawła. Budynek ucierpiał podczas II wojny światowej, w 1944 r.

Architektura | edytuj kod

Cerkiew w 1941

Wnętrze pokryte było malowidłami z XVIII w.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Страчаная спадчына: Сімяонаўская (Богаяўленская) царква // Памяць: Гісторыка-дакументальная хроніка Віцебска: У 2-х кн. / Рэдкалегія: Г. П. Пашкоў (галоўны рэдактар) і інш.; Маст. Э. Э. Жакевіч. — Мн.: БелЭн, 2003. — 680 с.: іл. — С. 620. — ​ISBN 985-11-0257-1​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Witebsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy