Charles Carroll (z Carrollton)


Charles Carroll (z Carrollton) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Carroll (z Carrollton) (ur. 19 września 1737 w Annapolis, zm. 14 listopada 1832 roku w Baltimore) – amerykański polityk z Marylandu. W latach 1776-1778 i ponownie w roku 1780 był delegatem stanu Maryland do Kongresu Kontynentalnego. Był jedynym katolickim sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Został wybrany w pierwszych wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał od 4 marca 1789 do 30 listopada 1792, gdy zrezygnował w celu powrotu do stanowego senatu w Marylandzie. W chwili śmierci był ostatnim żyjącym sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Jego nazwiskiem nazwanych jest dwanaście hrabstw w Stanach Zjednoczonych, między innymi hrabstwo Carroll w rodzinnym Marylandzie oraz hrabstwo Carroll w stanie Illinois. Jedynym wyjątkiem jest hrabstwo Carroll w stanie Tennessee, którego nazwa pochodzi od nazwiska Williama Carrolla, który był gubernatorem tego stanu.

Spis treści

Podpis Charlesa Carrolla na Deklaracji Niepodległości | edytuj kod

Każdy sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych stawał się automatycznie przestępcą, ponieważ wyrażał sprzeciw wobec władzy króla Anglii. Podpisując dokument, Charles Carroll, który był wówczas jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce Północnej, ryzykował między innymi konfiskatą swojego majątku. To dlatego, jak głoszą niektóre przekazy, po złożeniu przez Carrolla podpisu pod Deklaracją, jeden z obserwatorów miał powiedzieć: I w ten sposób poszło kilka milionów[1], na co inny obserwator miał odpowiedzieć: Tak, ale jest tyle osób o nazwisku Carroll, że rząd nigdy nie dojdzie do tego kto złożył ten podpis[2]. Słysząc to, Charles Carroll miał ponownie chwycić za pióro i dopisać przy swoim podpisie słowa: of Carrollton, czyli z Carrollton. W ten sposób przeszedł do historii jako Charles Carroll z Carrollton[3].

Jednak według innych przekazów, Charles Carroll miał się powszechnie podpisywać jako Charles Carroll of Carrollton, dla odróżnienia od kuzyna, który nosił to samo imię i nazwisko[4].

Charles Carroll w fikcji | edytuj kod

W rolę Charlesa Carrolla w filmie przygodowym Skarb narodów wcielił się amerykański aktor, Terrence Currier.

Przypisy | edytuj kod

  1. There go a few millions.
  2. Yes, but there are so many Carrolls the government will never find out who affixed this signature.
  3. Clayton Colman Hall Baltimore: Its History and Its People, str. 383 (ang.).
  4. Lewis Alexander Leonard Life of Charles Carroll of Carrollton, str. 139 (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Charles Carroll (z Carrollton)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy