Charlotte Flair


Charlotte Flair w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 9 cze 2020. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ashley Elizabeth Fliehr (ur. 5 kwietnia 1986 w Charlotte)[1][2] – amerykańska wrestlerka występująca w federacji WWE w brandzie SmackDown pod pseudonimem ringowym Charlotte Flair[2]. Jest czterokrotną posiadaczką WWE Raw Women’s Championship, pięciokrotną WWE SmackDown Women’s Championką, jednokrotną WWE Divas Championką i jednokrotną NXT Women’s Championką, co czyni ją pierwszą w historii zdobywczynią czterech kobiecych mistrzostw WWE. Jest rekordzistką w liczbie panowań mistrzowskich (11 razy).

Jest córką Rica Flaira, członka WWE Hall Of Fame, siostrą wrestlerów Davida Flaira i zmarłego Reida Flaira. Zadebiutowała w rozwojowym brandzie NXT w 2012, zaś dwa lata później zdobyła NXT Women’s Championship i została nagrodzona tytułem debiutantki roku przez magazyn Pro Wrestling Illustrated. Po przeniesieniu do głównego rosteru federacji stała się ostatnią posiadaczką WWE Divas Championship, a także inauguracyjną i rekordowo czterokrotną mistrzynią Raw[4].

Pojedynek Flair z Sashą Banks na gali Hell in a Cell z października 2016 był pierwszą w historii walką wieczoru kobiet mającej miejsce na gali pay-per-view; był to także pierwszy Hell in a Cell match kobiet. Wraz z Banks otrzymały tytuł najlepszej rywalizacji roku przez Pro Wrestling Illustrated. Tego samego roku, Flair została wybrana przez PWI zawodniczką roku, a także zajęła pierwsze miejsce w PWI Female 50[5].

Spis treści

Kariera profesjonalnej wrestlerki | edytuj kod

WWE | edytuj kod

NXT (2012–2015) | edytuj kod

Charlotte w kwietniu 2014

17 maja 2012 Fliehr podpisała kontrakt z WWE, miała występować w rozwojówce federacji – NXT. W swojej pierwszej walce odbytej 17 lipca 2013 pokonała Bayley[6].

W późnym 2013, utworzyła tag team z Bayley[7]. W jednym z odcinków NXT, BFF’s (Sasha Banks i Summer Rae) próbowały namówić Bayley do przyłączenia się do nich, prowokując Charlotte[8]. 13 listopada Charlotte przeszła heel turn atakując Bayley i dołączając do BFF’s[9].

W styczniu 2014, po dwumiesięcznej przerwie wymuszonej przez kontuzję, Charlotte powróciła do ringu i utworzyła tag team z Sashą Banks po tym, jak Summer Rae awansowała do głównego rosteru WWE. Rywalizowała z Paige, czego owocem była walka tag teamowa, w której Charlotte i Banks pokonały Paige i Emmę.

W maju wygrała turniej o zwakowany pas NXT Woman’s Championship, w finale pokonując Natalyę na NXT TakeOver[10]. 6 czerwca Charlotte pokonała Bayley dzięki interwencji powracającej po 4 miesiącach Summer Rae. Po walce BFF’s chciały zaatakować pokonaną Divę, jednak wycofały się, gdy na pomoc Bayley przybyły Emma i Paige[11]. Tydzień później BFF’s przegrały Six-Women Tag Team Match[12]. 3 lipca po wygranym starciu z Bayley i Becky Lynch, Charlotte zostawiła Banks samą w ringu przeciwko Bayley, gdy ta ją zaatakowała. Później tego wieczoru Banks ogłosiła, że odchodzi z BFF’s[13].

Charlotte pokonała Bayley w pojedynku o pas NXT Women’s Championship na NXT TakeOver: Fatal 4-Way, a po walce obroniła Bayley przed Sashą Banks[14]. Po kolejnej wygranej walce z Bayley, Charlotte objęła przeciwniczkę i uścisnęła jej dłoń[15]. Charlotte pierwszy raz pojawiła się na Raw 8 grudnia 2014 roku (odcinek specjalny – gala rozdania nagród Slammy Awards), przegrała wtedy w pojedynku z Natalyą[16]. Obroniła swój pas na NXT TakeOver: R Evolution w walce przeciwko Banks[17], jak również w rewanżach w następnych tygodniach[18][19]. Po 258 dniach panowania jako mistrzyni kobiet NXT, straciła swój tytuł na rzecz Banks na NXT TakeOver: Rival, w Fatal Four-Way Matchu, w którym brały też udział Bayley i Becky Lynch[20].

Na NXT TakeOver: Unstoppable, wraz z Bayley pokonała Emmę i Danę Brooke[21]. Następnie pokonała je jeszcze raz, tym razem wspólnie ze swoją rywalką Sashą Banks. Po walce wyzwała Banks na pojedynek o pas NXT Woman’s Championship[22]. Banks przyjęła wyzwanie, 15 lipca pokonała Charlotte, po czym podniosła rękę Charlotte do góry, okazując jej szacunek[23].

Rewolucja kobiet (2015-2016) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Team PCB.

Charlotte zadebiutowała w głównym rosterze WWE 13 lipca 2015, wraz z Becky Lynch i Sashą Banks, po tym, jak Stephanie McMahon ogłosiła „rewolucję” w dywizji Div. Charlotte i Lynch dołączyły do Paige, która rywalizowała wówczas z Team Bella (Alicia Fox, Brie i Nikki Bella), a Banks połączyła siły z Taminą i Naomi[24]. Paige, Charlotte i Becky Lynch nazwały swoją drużynę „Submission Sorority”, lecz później nazwa została skrócona do „Team PCB” (inicjały trójki Div)[25]. 19 lipca na Battleground Charlotte pokonała Banks i Brie Bellę w Triple–Threat Matchu[26]. Trzy drużyny spotkały się w ringu na SummerSlam w Three Team Elimination Matchu, który wygrało Team PCB[27].

Charlotte wygrała pierwsze w historii „Divas Beat The Clock challenge” i stała się pretendentką do pasa Divas Championship[28]. Choć jej pojedynek z mistrzynią, Nikki Bellą, pierwotnie zapowiadany był na Night of Champions, walka została przełożona na 14 września. Charlotte wygrała starcie przez dyskwalifikację, nie wygrała jednak tytułu, przez co Nikki Bella stała się najdłużej panującą mistrzynią Div w historii WWE. Charlotte ponownie zawalczyła z Nikki Bellą 20 września na Night of Champions. Pojedynek wygrała, stając się nową mistrzynią Div[29]. Podczas świętowania zwycięstwa Charlotte, Paige wyszła na rampę i wygłosiła promo krytykujące swoje koleżanki z Team PCB i resztę Div[30]. W następnych tygodniach Paige próbowała napawić swoje stosunki z Charlotte i Lynch[31], jednak dzień po tym, jak Charlotte obroniła swój pas na Hell in a Cell[32], Paige zdradziła koleżanki z drużyny atakując je[33]. Charlotte trzy razy pokonała Paige w walkach o pas Divas Championship: na Survivor Series w listopadzie[34], na odcinku Raw dzień po gali[35] oraz na gali TLC: Tables, Ladders and Chairs w grudniu 2015[36].

Pod koniec listopada Charlotte zaczęła objawiać cechy antagonisty, a jej przyjaźń z Becky Lynch zaczęła się rozpadać[37]. 4 stycznia 2016 Charlotte ostatecznie zaatakowała Lynch[38], a następnie pokonała ją w dwóch pojedynkach o pas mistrzowski: 7 stycznia na SmackDown[39] i na Royal Rumble[40]. Zaczęła rywalizować z Brie Bellą; Bella pokonała ją 1 lutego na Raw[41], zaś 15 lutego Charlotte przerwała wywiad Belli i zwyzywała Brie i jej męża, Daniela Bryana[42]. Na gali Fastlane pokonała Bellę w starciu o Divas Championship[43]. Po tygodniach zaciętej rywalizacji Charlotte z Lynch i Banks, ogłoszono Triple Threat match pomiędzy trzema zawodniczkami na WrestleManii 32[44]. 12 marca na gali Roadblock pokonała Natalyę w walce o Divas Championship[45].

Raw Women’s Champion (2016-2017) | edytuj kod

Flair z tytułem Raw Women’s Championship we wrześniu 2016

Na WrestleManii wygrała Triple Threat match o nowy tytuł federacji – Women’s Championship[46]. Tym samym stała się również ostatnią w historii posiadaczką Divas Championship. Charlotte skonfrontowała się z Natalyą noc później na Raw, a tydzień później obroniła pas mistrzowski w walce z nią[47]. 18 kwietnia, Shane McMahon ustalił datę walki rewanżowej pomiędzy zawodniczkami na galę Payback. Tego samego dnia Natalya wyjawiła, że w jej narożniku stanie jej wujek, Bret Hart[48]. Na gali, Charlotte pokonała Natalyę w kontrowersyjny sposób; sędzia Charles Robinson zakończył pojedynek gdy Charlotte wykonała Sharpshooter na rywalce, pomimo iż Natalya nie poddała się. Było to nawiązanie do niesławnego „Montreal Screwjobu”[49]. Miesiąc później, mistrzyni obroniła tytuł mistrzowski w Submission matchu z Natalyą. W walkę zainterweniowała przebrana za Rica Flaira Dana Brooke[50]. Następnej nocy, Charlotte odwróciła się od ojca, twierdząc, że „już go nie potrzebuje” i połączyła siły z Brooke[51]. Na Money in the Bank, Charlotte i Brooke pokonały Becky Lynch i Natalyę w starciu drużynowym[52], a po gali rozpoczęły rywalizację z powracającą Sashą Banks. W lipcu, w wyniku WWE Draftu, Charlotte stała się członkinią brandu Raw[53]. Na Battleground, Banks i debiutująca w głównym rosterze Bayley pokonały Charlotte i Brooke[54]. Dzień później, na pierwszym Raw po drugim podziale na brandy, Sasha Banks zakończyła trwające 114 dni panowanie Charlotte, zdobywając mistrzostwo po raz pierwszy[55].

Na gali SummerSlam, Charlotte odzyskała tytuł mistrzowski w walce rewanżowej[56]. Po gali rozpoczęła rywalizację z Bayley. 5 września Sasha Banks ogłosiła, że wykorzysta przysługujący jej rewanż na Clash of Champions[57]; ostatecznie w walce wzięła też udział Bayley, a wygrała ją Charlotte[58]. 3 października 2016 Charlotte zmierzyła się z Sashą Banks w walce wieczoru Raw i została przez nią pokonana, tracąc WWE Raw Women’s Championship po 45 dniach panowania[59]. 30 października, na gali Hell in a Cell zawalczyła z Banks w pierwszym w historii Hell in a Cell matchu kobiet. Pokonała Banks, stając się trzykrotną posiadaczką tytułu[60]. Był to również pierwszy raz, kiedy kobiety wystąpiły w walce wieczoru gali pay-per-view WWE. Następnej nocy na odcinku Raw, Charlotte ogłosiła się kapitanką żeńskiej drużyny Raw na galę Survivor Series. Drużyna Raw pokonała zespół SmackDown, podczas gdy Charlotte i Bayley były właściwymi zwyciężczyniami pojedynku, lecz po walce Charlotte zaatakowała Bayley.

28 listopada na tygodniówce Raw, Banks wykorzystała klauzulę rewanżu[61] i Charlotte przegrała z nią w Falls Count Anywhere matchu tracąc Raw Women’s Championship na jej rzecz po raz trzeci[62]. W następnym tygodniu ogłoszono rewanż pomiędzy dwójką na galę Roadblock: End of the Line, w którym zawalczyły w 30-minutowym Iron Man matchu. Na tym samym odcinku Raw, Charlotte zaprosiła swojego ojca Rica do ringu by publicznie go przeprosić, lecz po chwili spoliczkowała ją argumentując, że ten się od niej odwrócił w połowie roku. Na gali Roadblock, Charlotte po raz czwarty zdobyła Raw Women’s Championship po pokonaniu Banks w Iron Man matchu z wynikiem 3-2 (po remisie i zgodzie na dokończenie walki z decydującym przypięciem).

Na gali Royal Rumble obroniła tytuł w walce z Bayley[63]. Ich kolejną walkę wyznaczono na odcinek Raw z 13 lutego, podczas którego po interwencji ze strony Banks, Charlotte straciła tytuł na rzecz Bayley[64]. Przegrała w rewanżu z Bayley na gali Fastlane[65], co stanowiło jej pierwszą porażkę na galach pay-per-view[66][67][68]. Na WrestleManii 33 wzięła udział w Fatal 4-way elimination matchu o tytuł, lecz Bayley ponownie pokonała ją, Nię Jax oraz Sashę Banks[69].

SmackDown (od 2017) | edytuj kod

11 kwietnia podczas obywającego się Superstar Shake-up, Flair została przeniesiona do rosteru SmackDown[70], gdzie 14 listopada tego samego roku zdobyła WWE SmackDown Women's Championship.

Życie osobiste | edytuj kod

Fliehr jest córką Rica Flaira i jego ówczesnej żony, Elizabeth. Ma starszą siostrę przyrodnią, Megan, i starszego brata przyrodniego, Davida. Jej młodszy brat, Reid, zmarł w marcu 2013 roku. Uczęszczała do Providence High School, gdzie grała w siatkówkę, a później do Appalachian State University[2]. Przeniosła się jednak do North Carolina State University, ukończyła tam studia i zdobyła licencjat Bachelor of Science wiosną 2008 roku[2]. Zanim podjęła karierę wrestlerki, była trenerem personalnym[2].

W 2013 wyszła za mąż za Thomasa Latimera, wrestlera walczącego dla Total Nonstop Action, znanego też pod pseudonimem ringowym Bram[71]. Rozwiedli się w 2015 roku[72].

W 2020 roku zaręczyła się z walczącym dla WWE wrestlerem Andrade Cienem Almasem[73].

Mistrzostwa i osiągnięcia | edytuj kod

Flair jest czterokrotną posiadaczką WWE Raw Women’s Championship.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b WRAL, Ex-wrestler Ric Flair in brawl with daughter’s boyfriend :: WRAL.com, WRAL.com [dostęp 2016-01-30] .
 2. a b c d e f g NXT Wrestling, 30 sierpnia 2012 [dostęp 2016-01-30] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-30] .
 3. a b Charlotte, WWE [dostęp 2016-01-30] .
 4. a b c WWE Women’s Championship. [dostęp 2016-04-04].
 5. Sexy Star, la novena mejor de EUA según PWI (hiszp.). W: MedioTiempo [on-line]. November 3, 2016. [dostęp November 5, 2016].
 6. WWE NXT REPORT: NUMBER ONE CONTENDER MATCH; TAG TITLE MATCH; SECOND GENERATION WRESTLER DEBUTS; WOMEN’S TOURNAMENT FINALS NEXT WEEK | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 7. JasonJ. Namako JasonJ., WWE NXT Results - 9/5/13 (Jack Swagger vs. Sami Zayn) - Wrestleview.com, www.wrestleview.com [dostęp 2016-01-30] .
 8. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT RESULTS 11/6 - Week 71: Luke Harper Week continues with Harper vs. Ohno/Hero, NXT tag champs in action, Summer Rae, more, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 9. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT REPORT 11/13 - Week 72: Must-see 2/3 Falls main event, Flair’s daughter turns, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 10. a b WWE NXT TAKEOVER REPORT: THREE TITLE MATCHES; A NEW NUMBER ONE CONTENDER; HOW DO YOU SAY ‘HYPED’ IN RUSSIAN OR BULGARIAN?; AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 11. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT REPORT 6/5 - Week 100: Neville defends NXT Title, new Women’s champ in action, Tyler Breeze music video debuts, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 12. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT REPORT 6/12 - Week 102: Neville defends NXT Title, classic Riley-Renee commentary exchange, „Mr. NXT” sneaks onto the show; Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 13. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT REPORT 7/3 - Week 105: Sami Zayn vs. Justin Gabriel main event, Kidd sit-down interview, Overall Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 14. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT „TAKEOVER FATAL4WAY” REPORT 9/11: Neville defends NXT Title in big main event, new NXT Tag Champs, KENTA debuts, Charlotte defends Women’s Title, more, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 15. WWE NXT results, live open thread for October 2, 2014: Two Title Tilts!, Cageside Seats [dostęp 2016-01-30] .
 16. PWTorch.com - CALDWELL’S WWE RAW RESULTS 12/8: Complete „virtual-time” coverage of live Raw – Slammys theme, final TLC PPV hype, Cena vs. Show, Seth Green, returning stars, more, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 17. PWTorch.com - CALDWELL’S WWE NXT TAKEOVER RESULTS 12/11: Complete virtual-time coverage of Neville vs. Zayn for the NXT Title, Itami & Balor, Charlotte, Kevin Steen/Owens’s debut, Corey Graves retires, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 18. JasonJ. Namako JasonJ., WWE NXT Results - 12/25/14 (Charlotte/Banks II) - Wrestleview.com, www.wrestleview.com [dostęp 2016-01-30] .
 19. WWE NXT Results – January 21, 2015 | PWMania, PWMania [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 20. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT TAKEOVER REPORT 2/11: Zayn vs. Owens NXT Title match, Women’s Title semi-main event, Neville-Balor; Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 21. WWE NXT TAKEOVER UNSTOPPABLE REPORT: BANKS VS. LYNCH, OWENS VS. ZAYN, A NEW DEBUT, WHO IS THE NUMBER ONE CONTENDER, AND MORE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 22. WWE NXT REPORT: HIGHLIGHTS OF OWENS/BALOR, THE BFFs ARE BACK FOR ONE NIGHT, WHO ARE THE NUMBER ONE CONTENDERS FOR THE TAG TITLES? | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 23. PWTorch.com - JAMES’S WWE NXT REPORT 7/15 - Week 171: Sasha vs. Charlotte battle for NXT Women’s Title, Samoa Joe, Comic Con title announcement, Sami Zayn return promo, more; Reax, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 24. PWTorch.com - CALDWELL’S WWE RAW RESULTS 7/13: Complete „virtual-time” coverage of live Raw – Brock-Seth contract signing, Cena’s Open Challenge, final PPV hype, major Divas Reset, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 25. PWTorch.com - WWE NEWS: WWE introduces replacement name for Paige Trio, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 26. PWTorch.com - CALDWELL’S WWE BATTLEGROUND PPV REPORT 7/19: Complete „virtual-time” coverage of live PPV – Rollins vs. Lesnar, Cena vs. Owens III, Orton returns home, more, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 27. PWTorch.com - CALDWELL’S SUMMERSLAM REPORT 8/23: Complete „virtual-time” coverage of Lesnar vs. Taker, Title vs. Title, more matches, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 28. PWTorch.com - CALDWELL’S WWE RAW RESULTS 8/31: Complete „virtual-time” coverage of Raw – Sting opens & closes Raw, Night of Champions hype, Beat the Clock, SSlam re-matches, more, pwtorch.com [dostęp 2016-01-30] .
 29. a b Charlotte def. Divas Champion Nikki Bella, WWE [dostęp 2016-01-30] .
 30. WWE RAW REPORT: YOU SAY YOU WANT A DIVAS REVOLUTION... NOW IT IS A TWO FRONT BATTLE, SPEAKING OF TWO... WELCOME BACK KANE, REMATCHES UP THE WAZOO, AND REMEMBER THERE IS A SHOW AT MSG NEXT SATURDAY | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 31. 10/15 WWE Smackdown Report by Greg Parks -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 32. 10/25 HIAC PPV Report - CALDWELL’S Live Coverage -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 33. 10/26 WWE Raw Results - CALDWELL’S Live Report on HIAC fall-out –, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 34. Divas Champion Charlotte def. Paige, WWE [dostęp 2016-01-30] .
 35. 11/23 WWE Raw Results - CALDWELL’S Complete Live Report -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 36. COMPLETE WWE TLC PPV COVERAGE | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 37. WWE SMACKDOWN REPORT: MAYBE LEAGUE OF NATIONS WAS AN ACCURATE NAME, IS BECKY BEING PLAYED?, THE WYATTS GET EXTREME, AND MIZ LOOKS FOR A NEW PERSON TO MENTOR | PWInsider.com, pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 38. WWE Raw results, Jan. 4, 2016: Roman Reigns thwarts Mr. McMahon and the Royal Rumble Match takes shape, WWE [dostęp 2016-01-30] .
 39. WWE SMACKDOWN SPOILERS FOR TONIGHT | PWInsider.com, www.pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 40. 1/24 Royal Rumble PPV Results - CALDWELL’S Complete Live Report -, www.pwtorch.com [dostęp 2016-01-30]  (ang.).
 41. Raw: Feb. 1, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-02-22] .
 42. Charlotte gets personal with Brie Bella, www.wwe.com [dostęp 2016-02-22] .
 43. High emotion in Diva Title clash, www.wwe.com [dostęp 2016-02-22] .
 44. Revolutionaries tangle in Divas Title Triple Threat Match, www.wwe.com [dostęp 2016-03-13] .
 45. WWE Roadblock Live Results, Your Feedback And Viewing Party - WrestlingInc.com, WrestlingInc.com [dostęp 2016-03-13] .
 46. Charlotte def. Becky Lynch and Sasha Banks to become first new WWE Women’s Champion. [dostęp 2016-04-04].
 47. WWE RAW Results - 4/11/16 (Live in Los Angeles, Gallows and Anderson debut, Reigns and Wyatt team up) - Wrestleview.com, Wrestleview.com, 11 kwietnia 2016 [dostęp 2016-05-31]  (ang.).
 48. WWE RAW Results - 4/18/16,Return to London, Dean Ambrose vs. Kevin Owens headlines, new matches set for Payback, Wrestleview.com, 18 kwietnia 2016 [dostęp 2016-05-31]  (ang.).
 49. Sharpshooters galore as Harts battle Flairs, www.wwe.com [dostęp 2016-05-31] .
 50. Did a banned Ric Flair stay clear during submission showdown?, www.wwe.com [dostęp 2016-05-31] .
 51. Charlotte wants nothing to do with her father Ric Flair: Raw, May 23, 2016, www.wwe.com [dostęp 2016-05-31] .
 52. Frustration culminates for Natalya in shocking fashion after loss [dostęp 2016-07-20] .
 53. Get complete 2016 WWE Draft results here [dostęp 2016-07-20] .
 54. Sasha Banks & Bayley def. Charlotte & Dana Brooke. wwe.com, 2016-07-24. [dostęp 2016-07-26].
 55. Raw, July 25, 2016. wwe.com, 2016-07-25. [dostęp 2016-07-26].
 56. WWE SummerSlam 2016 results. wwe.com. [dostęp 2016-08-22].
 57. Raw results, Sept. 5, 2016: Reigns and Rollins close in on The Prizefighter [dostęp 2016-10-05] .
 58. Charlotte survives Women’s Triple Threat thriller [dostęp 2016-10-05] .
 59. Raw results, Oct. 3, 2016 Sasha Banks reclaims the throne in Raw Women’s Title main event. [dostęp 2016-10-05].
 60. Charlotte Flair def. Sasha Banks to win the Raw Women’s Championship (Hell in a Cell Match), wwe.com [dostęp 2016-10-31] .
 61. WWE RAW REPORT: THE FALLOUT FROM SURVIVOR SERIES, A TITLE MATCH, NUMBER ONE CONTENDER MATCHES, THE FIRST ENTRANT IN THE ROYAL RUMBLE, ONE MAN'S PUNISHMENT FOR LOSING IS ANOTHER MAN'S REWARD FOR LOSING, HOW MANY RENEES ARE THERE IN WWE? (ang.).
 62. WWE RAW REPORT: THE HOUR OF CHAMPIONS, FRIENDSHIPS, PAUL HEYMAN DROPS A BOMBSHELL ABOUT ROYAL RUMBLE, SHEAMUS AND CESARO GO APA, AND SAMI ZAYN HAS ISSUES (ang.).
 63. Jason Powell: 1/29 Powell’s WWE Royal Rumble 2017 live review: AJ Styles vs. John Cena for the WWE Championship, Kevin Owens vs. Roman Reigns in a No DQ match for the WWE Universal Championship with Chris Jericho in a shark cage. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp January 29, 2017].
 64. Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 2/13: Las Vegas Festival of Friendship, Emmalina’s debut, Fastlane developments, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp February 13, 2017].
 65. John Clapp: Raw Women’s Champion Bayley vs. Charlotte Flair. WWE. [dostęp February 20, 2017].
 66. James Wortman: Raw Women’s Champion Bayley def. Charlotte Flair. WWE. [dostęp March 5, 2017].
 67. Jason Powell: 3/5 Powell's WWE Fastlane Live Review: Kevin Owens vs. Goldberg for the WWE Championship, Roman Reigns vs. Braun Strowman, Bayley vs. Charlotte for the Raw Women’s Championship, Samoa Joe vs. Sami Zayn. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp March 5, 2017].
 68. John Clapp: The unbeatable Charlotte Flair, by the numbers. WWE, March 3, 2017. [dostęp March 6, 2017].
 69. Jason Powell: Powell’s WrestleMania 33 live review: Undertaker vs. Roman Reigns, Goldberg vs. Brock Lesnar for the WWE Universal Championship, AJ Styles vs. Shane McMahon, Seth Rollins vs. Triple H in an unsanctioned match. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp April 2, 2017].
 70. Wade Keller: KELLER’S WWE SMACKDOWN REPORT 4/11: Superstar Shake-up Night 2 details. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp April 11, 2017].
 71. TufayelT. Ahmed TufayelT., TNA’s Bram on ‘normal’ father-in-law Ric Flair, mirror [dostęp 2016-01-30] .
 72. CHARLOTTE-BRAM UPDATE | PWInsider.com, pwinsider.com [dostęp 2016-01-30] .
 73. Charlotte Flair and Andrade get engaged, WWE [dostęp 2020-01-19]  (ang.).
 74. Pro Wrestling Illustrated Announces 2016 Awards; AJ Styles, Roman Reigns Among The Winners. January 13, 2017. [dostęp March 14, 2017].
 75. Pro Wrestling Illustrated (PWI) Female 50 for 2015 - The Internet Wrestling Database, profightdb.com [dostęp 2016-01-30] .
 76. Sexy Star, la novena mejor de EUA según PWI (hiszp.). 3 listopada, 2016.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Charlotte Flair" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy