Chicopee (Massachusetts)


Na mapach: 42°08′55″N 72°36′30″W/42,148611 -72,608333

Chicopee (Massachusetts) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chicopee (Wymowa:ˈtʃɪkəpi) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts, przy ujściu rzeki Chicopee do rzeki Connecticut. Około 54,6 tys. mieszkańców.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Początkowo dominującymi historycznie, byli imigranci z Polski i francuscy Kanadyjczycy, ale obecnie miasto zamieszkane jest przez ludzi wielu kultur, jednocześnie zachowując swój historyczny i etniczny urok.

W związku z polskim pochodzeniem mieszkańców Chicopee, dużo podmiotów gospodarczych polsko-amerykańskich ma swą siedzibę w Chicopee. Należą do nich między innymi Chicopee Provision Company, liczący się producent polskiej kiełbasy pod marką Blue Seal i Millie's Pierogi Company, producent tradycyjnych polskich pierogów.

Festiwal | edytuj kod

Chicopee organizuje coroczne święto kiełbasy w Fairfield Mall (obecnie Chicopee Crossing na Memorial Drive) od połowy lat 1990. Podczas festiwalu od wielu lat odbywa się konkurs na Największą kiełbasę na świecie (kilka razy kiełbasa z Chicopee przegrała z kiełbasą z Krakowa).

Religia | edytuj kod

W 1991 roku kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Front Street został ogłoszony bazyliką mniejszą przez papieża Jana Pawła II.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Chicopee (Massachusetts)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy