Chiharu Igaya


Chiharu Igaya w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chiharu Igaya (jap. 猪谷千春 Igaya Chiharu, ur. 20 maja 1931 w Kunashiri-tō) – japoński narciarz alpejski, wicemistrz olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W połowie lat 50' XX wieku Chiharu Igaya wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kształcił się w Dartmouth College. W tym czasie wywalczył pięć tytułów mistrza USA: w kombinacji alpejskiej w latach 1954 i 1955, w slalomie w 1955 roku, zjeździe w 1955 roku oraz w gigancie w 1960 roku[1].

W 1952 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Oslo, zajmując między innymi jedenaste miejsce w slalomie i dwudzieste w slalomie gigancie. Największy sukces osiągnął podczas igrzysk w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku. Wywalczył tam srebrny medal w slalomie, rozdzielając na podium Austriaka Toniego Sailera i Stiga Sollandera ze Szwecji. Został tym samym pierwszym azjatyckim zawodnikiem w historii, który wywalczył medal olimpijski w narciarstwie alpejskim. Medal wywalczony przez Igayę jest też jedynym medalem olimpijskim dla Japonii w narciarstwie alpejskim. Na tych samych igrzyskach był też jedenasty w gigancie, a w biegu zjazdowym został zdyskwalifikowany. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Bad Gastein zdobył brązowy medal w slalomie. W zawodach tych wyprzedzili go tylko dwaj Austriacy: Josef Rieder i Toni Sailer. W Bad Gastein był ponadto szósty w gigancie i czwarty w kombinacji, w której w walce o podium lepszy okazał się Roger Staub ze Szwajcarii. Brał także udział w igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku, gdzie jego najlepszym wynikiem było dwunaste miejsce w slalomie. W 1960 roku zakończył karierę.

Po ukończeniu studiów i zakończeniu kariery Igaya pracował w branży ubezpieczeniowej, zostając prezydentem japońskiej filii American International Group. Równocześnie był też działaczem sportowym, zostając między innymi członkiem komitetu narciarstwa alpejskiego Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) oraz wiceprezydentem Międzynarodowego Związku Triathlonu. W latach 1982-2012 był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a w latach 2005-2009 był jego wiceprezydentem. Od 2012 roku jest honorowym członkiem MKOl. Procował także przy organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w latach 1992-2006 oraz był doradcą Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rządzie Japonii[2].

W 2012 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Japońskiego Uniwersytetu Nauk Sportowych. W tym samym roku otrzymał także Order Olimpijski[3].

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. U.S. Ski & Snowboard Hall of Fame: Chiharu Igaya (ang.)
  2. Biographical background on 2006 Dartmouth honorary degree recipients: CHIHARU IGAYADartmouth Class of 1957 (ang.)
  3. Olympic.org: Mr Chiharu IGAYA (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Chiharu Igaya" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy