Chris Brown (piosenkarz)


Chris Brown (piosenkarz) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christopher Maurice „Chris” Brown[1] (ur. 5 maja 1989 w Tappahannock[2]) – amerykański piosenkarz R&B.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wczesne lata | edytuj kod

Urodził się w niewielkim mieście Tappahannock w stanie Wirginia jako syn Joyce Hawkins, byłej dyrektorki przedszkola, i Clintona Browna, funkcjonariusza służby więziennej w miejscowym więzieniu. Ma starszą siostrę Lytrell Bundy, która pracuje w banku. Muzyka była zawsze obecna w życiu Browna, począwszy od jego dzieciństwa. Słuchał albumów soulowych[3], które posiadali jego rodzice i w końcu zaczął interesować się sceną hip-hopową[3].

Brown nauczył się śpiewać i tańczyć w młodym wieku, a jego inspiracją stał się Michael Jackson. Zaczął występować w swoim chórze kościelnym i na kilku lokalnych pokazach talentów. Kiedy naśladował wykonanie Ushera „My Way”, jego matka rozpoznała jego talent wokalny i zaczęła szukać okazji do zawarcia kontraktu płytowego. W tym samym czasie Brown borykał się z problemami osobistymi. Jego rodzice rozwiedli się, gdy jego matka doświadczyła przemocy domowej. Przez większość dzieciństwa był wychowywany przez matkę i jej partnera[3]. Uczęszczał do Essex High School w stanie Wirginii[4].

Kariera | edytuj kod

Mając 13 lat, utalentowany Brown wraz z matką zaczął kontaktować się z wytwórniami muzycznymi, a już pod koniec roku 2004 opuścił szkołę, by zająć się nagrywaniem debiutanckiego albumu dla Jive Records[3]. Debiutancki solowy album Chris Brown wydany 29 listopada 2005 roku przyniósł wokaliście popularność, a sama płyta uzyskała status podwójnej platyny. Promocyjny singiel Run It! debiutował na pierwszym miejscu listy przebojów[3]. Po sukcesie albumu Chris Brown powrócił do nauki, by ukończyć college[3].

Drugi album Exclusive ukazał się 6 listopada 2007 roku, sprzedając się w nakładzie ponad 2 mln kopii[5]. Singiel Kiss Kiss z gościnnym udziałem T-Paina zajął pierwsze miejsce na liście przebojów[3]. W 2008 magazyn Billboard przyznał mu nagrodę wykonawcy roku. W tym czasie Chris Brown nawiązał współpracę m.in. z raperem o pseudonimie Nas oraz Ludacrisem[3].

W latach 2009–2017 ukazało się sześć solowych albumów wokalisty. W tym czasie współpracował z wieloma artystami, wśród których znaleźli się m.in. Nicki Minaj, Akon, Benny Benassi, Brandy, Busta Rhymes, Justin Bieber, Kevin McCall, Lil Wayne, Tyga oraz Usher.

Życie prywatne | edytuj kod

Spotykał się z piosenkarką Rihanną. Ze związku z Nią Guzman ma córkę Royalty Brown (ur. 2014)[6]. W lipcu 2018 został aresztowany przez policję po koncercie w West Palm Beach pod zarzutem dokonania pobicia w nocnym klubie w Tampie – po wpłaceniu kaucji został wypuszczony[7].

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Chrisa Browna.

Albumy studyjne | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Chris Brown (ang.). Listal. [dostęp 2020-07-28].
  2. Andy Kellman: Biografia Chrisa Browna (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-05-27].
  3. a b c d e f g h Chris Brown Biografia (pol.). Wirtualna Polska. [dostęp 2017-10-01].
  4. Chris Brown Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2016-03-16].
  5. Gold & Platinum (ang.). RIAA. [dostęp 2017-10-02].
  6. 4 things to know about Nia Guzman, the mother of Chris Brown’s kid (ang.). „Metro”. [dostęp 2019-04-25].
  7. Chris Brown aresztowany po koncercie! (pol.). „Gala”. [dostęp 2018-08-09].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Chris Brown (piosenkarz)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy