Christian Pravda


Christian Pravda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christian Pravda (ur. 8 marca 1927 w Kufstein - zm. 11 listopada 1994 w Kitzbühel) – austriacki narciarz alpejski, dwukrotny medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy występ na dużej imprezie międzynarodowej Christian Pravda zanotował w 1948 roku, kiedy wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz. W swoim jedynym starcie, slalomie, został jednak zdyskwalifikowany już w pierwszym przejeździe. Dwa lata później wystartował na mistrzostw świata w Aspen, gdzie jego najlepszym wynikiem było piąte miejsce w zjeździe. Pierwszy medal wywalczył na igrzyskach olimpijskich w Oslo w 1952 roku, gdzie był drugi w slalomie. W zawodach tych rozdzielił na podium Norwega Steina Eriksena oraz swego rodaka, Toniego Spissa. Dzień później Pravda zdobył brązowy medal w zjeździe, w którym lepsi okazali się tylko Włoch Zeno Colò i kolejny reprezentant Austrii - Othmar Schneider. Na tych samych igrzyskach zajął ponadto 29. miejsce w slalomie. Największy sukces osiągnął jednak na rozgrywanych w 1954 roku mistrzostwach świata w Åre, gdzie zwyciężył w zjeździe. W Åre wywalczył także srebrny medal w kombinacji, plasując się za Steinem Eriksenem, a przed Stigiem Sollanderem ze Szwecji. Blisko medalu był także w slalomie, jednak ostatecznie zajął czwarte miejsce, przegrywając walkę o podium ze Spissem o 0,16 s.

W 1955 roku utracił status amatora po tym, jak nawiązał współpracę z francuskim producentem sprzętu narciarskiego. Z tego powodu nie mógł wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Cortina d'Ampezzo w 1956 roku. Niedługo później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako instruktor narciarstwa. Do Austrii wrócił w latach 70'. Był siedmiokrotnym mistrzem Austrii: w zjeździe w 1954 roku, slalomie i gigancie w latach 1951 i 1952 oraz kombinacji w latach 1951 i 1954.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Christian Pravda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy