Chrzest dzieci


Chrzest dzieci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Chrzest dzieci.

Chrzest dzieci – praktykowane w wyznaniach chrześcijańskich skupiających większość wiernych – katolicyzmie, prawosławiu i ewangelicyzmie – udzielanie sakramentu chrztu małym dzieciom (najczęściej wkrótce po urodzeniu).

Historia chrztu niemowląt i dzieci | edytuj kod

W 202 roku cesarz rzymski Septymiusz Sewer wydał edykt, w którym zabraniał m.in. przyjmowania chrześcijaństwa – którego dokonywało się poprzez chrzest – wtedy jeszcze osób dorosłych, którzy – co istotne w tym względzie – przechodzili z pogaństwa lub judaizmu na chrześcijaństwo[potrzebny przypis]. Chrześcijanie zauważyli, że jedyną możliwością przyjmowania ludzi do wspólnoty Kościoła było chrzczenie niemowląt i dzieci[potrzebny przypis].

Chociaż z biegiem czasu postanowienie edyktu straciło moc, praktyka ta została zachowana w większości Kościołów historycznych[potrzebny przypis].

Egzegezy Pisma Świętego uzasadniającej obmycie z grzechu pierworodnego przez chrzest niemowląt dokonały Synody w Kartaginie w liście z 252 roku[1] i w 418 roku[2]. Stanowisko to potwierdziły Sobór Powszechny w Vienne, Sobór Florencki (1442), Sobór trydencki, a także prace Orygenesa, Cypriana, Augustyna i dokumenty papieży Syrycjusza i Innocentego I[2]. Chrzest postrzegany jest nie tylko jako znak wiary, lecz także jako jej przyczyna (Sobór trydencki, Dekret De sacramentis (DS 1606)[2]. Aluzję do sakramentu chrztu i jego absolutnej konieczności do zbawienia odnajdujemy w Ewangelii według Jana: „Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego”(J 3, 5; BT z kom.) co w Kościele katolickim interpretowane jest jako wezwanie do udzielenia „nieskończonego dobra” dla wszystkich dzieci[2].

Obrzęd ten praktykowany jest w Kościele prawosławnym gdzie używana jest formuła: „dopuśćcie dziatkom przychodzić do mnie” (Mk 10,14)[3], Kościele luterańskim: „Dzieci chrzcimy i prosimy Boga, by udzielił im wiary”[4] i Kościele ewangelicko-reformowanym[5].

Zobacz też | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Chrzest, w sekcji Chrzest w Biblii.  Osobny artykuł: Chrzest świadomy.  Osobny artykuł: Wywód.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jacek Salij OP: CO WYNIKA Z ODRZUCENIA CHRZTU NIEMOWLĄT?. W: Poszukiwania w wierze [on-line]. W drodze. [dostęp 2016-10-09].
  2. a b c d Kongregacja Nauki Wiary: INSTRUKCJA O CHRZCIE DZIECI Pastoralis actio. Opoka.org.pl, 1980. [dostęp 2016-10-09].
  3. Chrzest w różnych wyznaniach chrześcijańskich. Chrzest w Kościele prawosławnym.. Wiara.pl. [dostęp 2016-10-11].
  4. Chrzest w różnych wyznaniach chrześcijańskich. Chrzest w Kościele ewangelicko-augsburskim.. Wiara.pl. [dostęp 2016-10-11].
  5. Chrzest w różnych wyznaniach chrześcijańskich. Chrzest w Kościele ewangelicko-reformowanym.. Wiara.pl. [dostęp 2016-10-11].
Kontrola autorytatywna (Chrzest):
Na podstawie artykułu: "Chrzest dzieci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy