Chwarstnica


Na mapach: 53°13′19″N 14°36′38″E/53,221944 14,610556

Chwarstnica w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chwarstnica (niem. Klein Schönfeld) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino. Jest to wieś o typie owalnicy. Kilometr od wsi znajduje się Jezioro Chwarstnickie o powierzchni 9 ha. Jest tu zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy z fragmentem murów otaczających przykościelny cmentarz. We wsi działa również Zespół Szkół, w którego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1173 roku. W roku 1180 biskup kamieński Konrad I nadał klasztorowi Cystersów z Kołbacza dziesięcinę ze wsi. Kościół istnieje od średniowiecza. W 1345 roku wieś wymieniona wśród posiadłości klasztornych. Po sekularyzacji wieś weszła w skład domeny królewskiej. W latach 30. XIX wieku na północ od wsi powstały dwa osiedla: Seehaus i Joahimshof, związane z Chwarstnicą i wspólnie z nią ujmowane w danych statystycznych. W drugiej połowie XIX wieku Chwarstnica była wsią parafialną z posiadłością sołtysa, liczyła 390 mieszkańców. W 1939 roku we wsi było 15 pełnorolnych gospodarstw oraz młyn. Po II wojnie światowej zachowała rolniczy charakter. W Chwarstnicy nie działało Państwowe gospodarstwo rolne, a ziemia należała do prywatnych gospodarzy. Dnia 3 września 1945 powstała szkoła o jednym nauczycielu z klasami I – IV, dyrektor został Bolesław Siemiński.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Zabytki | edytuj kod

Lista zabytków nieruchomych wsi[2] obejmuje m.in.:

  • kościół pw. Św. Trójcy z XIII w. z drewnianą, niską dzwonnicą dobudowaną w XVIII w. otoczony zabytkowym murem z XIV w[3].
  • dawny cmentarz przykościelny oraz plebanię
  • zabudowania dworca kolejowego przy nieczynnej linii kolejowej Gryfino-Pyrzyce
  • kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych
  • kilkanaście stanowisk archeologicznych: w tym pracownie kamieniarskie z neolitu, osadę z przełomu neolitu/brązu czy punkty osadnicze z epoki starożytności

Przypisy | edytuj kod

  1. Wieś Chwarstnica w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2019-11-27]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. BIP UG Gryfino: GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW CHWARSTNICA
  3. Piotr Skurzyński "Pomorze" Wyd. Sport i Turystyka – Muza S.A. Warszawa 2007 s. 69 ​ISBN 978-83-7495-133-3

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Gmina Gryfino

Na podstawie artykułu: "Chwarstnica" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy