Ciuchcia


Ciuchcia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 13 paź 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciuchcia – program telewizyjny dla dzieci emitowany w TVP1 od 5 października 1990 do 16 czerwca 2000. Głównymi bohaterami programu byli profesor Ciekawski (grany przez autora programu Andrzeja Grabowskiego) oraz dwie kukiełki: Kulfon, pochodzący z planety Kulfocentauris (głosu użyczył mu Mirosław Wieprzewski) i żaba Monika (Zbigniew Poręcki).

Ściśle związany z programem był również miesięcznik o tej samej nazwie (wydawany od 1994 roku). (Redaktor naczelny Andrzej Grabowski) Postacie z programu stały się również bohaterami dwóch seriali animowanych Kulfon, co z ciebie wyrośnie? i Bardzo przygodowe podróże Kulfona.

Program zaczynał się od piosenki, która została zmieniona w połowie lat 90. Obie piosenki śpiewały Fasolki, a muzykę napisał Krzysztof Marzec.

Program miał stałe punkty:

  • "Piosenki i inne dźwięki" - piosenki
  • "Teatrzyki Kulfona i Moniki"
  • "Kulfoniasty klub filmowy" - fragmenty filmów (głównie animowanych)
  • "Książka przyjacielem Kulfona" - książki dla dzieci
  • "Pani Kredka" - kącik plastyczny, jako Pani Kredka występowała Magda Jasny
  • "Rebuś" - rebusy, łamigłówki, zagadki, jako Rebuś występował Piotr Pręgowski
  • "Kłopotki" - pomocne rady
  • "Ciuchciopodróże, małe i duże" - materiały poza studiem
  • "Myśl-wymyśl" - zabawy umysłowe, rozwijające wyobraźnię


Często śpiewaną piosenką było Kulfon, co z ciebie wyrośnie:

Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! Martwię się już od tygodnia. Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz, dziurę masz w najnowszych spodniach! Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie. Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem, cieślą, piekarzem czy "niebieskim ptakiem". Kulfon, Kulfon, pomysły masz straszne, grzeczny bądź wreszcie i miły. Po co stryjkowi obgryzłeś guziki, nie mam do ciebie już siły. Sam jeszcze nie wiem, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie. Dziś mam ochotę zostać maszynistą, może jednak w końcu zostanę dentystą, albo artystą, albo hutnikiem z dobrym wynikiem, albo naleśnikiem A może po prostu będę Kulfonem!


Ciuchcia organizowała akcję "Złotówka dla Chrząstówka". Dzięki niej oraz pomocy telewidzów zbudowano w Chrząstówku, koło Człuchowa ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych wraz ze stadniną koni. W 2004 roku doszło do pożaru ośrodka i do dnia dzisiejszego nie jest wyremontowany.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ciuchcia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy