Club Universidad de Chile


Club Universidad de Chile w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corporación de Fútbol Profesional de la Universidad de Chile jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich w Chile, mającym swą siedzibę w stolicy państwa Santiago. Najczęściej używaną nazwą dla klubu jest jego przydomek - "La U".

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Krajowe | edytuj kod

Międzynarodowe | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub założony został 24 maja 1927 roku jako Club Deportivo Universitario przez połączenie klubów Club Náutico i Federación Universitaria. Początkowo klub tworzyli studenci Universidad de Chile i był on sportową wizytówką uczelni aż do roku 1980, kiedy to ówczesny prezydent klubu (wyznaczony przez reżim Pinocheta) podjął decyzję o oddzieleniu klubu od uniwersytetu.

Jednak związki z uczelnią pozostały silne, a logo klubu jest takie samo jak sportowe logo uniwersytetu, czyli sowa, używana w uniwersytecie jako symbol mądrości. Kolory strojów są identyczne jak barwy uniwersytetu. Jednak zamiast logo na koszulkach widnieje wielka czerwona litera U. Jednak pod względem administracyjnym związki są już bardzo niewielkie, a rektor uniwersytetu stwierdził, że klub powinien zmienić nazwę, jeśli chce uczynić z niej prywatną własność.

Najlepsi studenci uniwersytetu nadal otrzymują jednak kartę członkowską klubu.

Występy krajowe | edytuj kod

Osiągnięcia klubu odpowiadają towarzyszącej mu ogromnej popularności. Pierwszy tytuł mistrza Chile klub zdobył w 1940, 3 lata po wprowadzeniu ligi zawodowej. W "złotym dziesięcioleciu 1959-1969" klub zdobył 6 tytułów mistrza kraju (1959, 1962, 1964, 1965, 1967 i 1969) i określony został przydomkiem Ballet Azul (Niebieski Balet) ze względu na swój styl gry, jaki wówczas prezentowali. Aż 9 członków tego zespołu grało w narodowej drużynie Chile, która sięgnęła po 3 miejsce w mistrzostwach świata w 1962 roku, największy sukces reprezentacji w całej historii.

Po złotym wieku Niebieskiego Baletu klub nie zdobył żadnego trofeum aż przez 25 lat, a w 1988 spadł nawet do drugiej ligi (którą wygrali i po roku absencji wrócili do pierwszej ligi). W 1994 klub wreszcie sięgnął po kolejny tytuł mistrza Chile po spektakularnym końcowym meczu, na który do małego miasteczka górniczego El Salvador liczącego 5000 mieszkańców przybyło aż 25000 kibiców "La U"

W następnym roku "La U" także został mistrzem, a sprawa tytułu ponownie rozstrzygnięta została w ostatnim meczu. Jednak tym razem decydujące spotkanie rozegrane zostało na potężnym stadionie Estadio Nacional w Santiago w obecności 90000 widzów. Później zespół zdobył tytuł mistrz Chile w 1999, 2000 oraz wygrał turniej Apertura w 2004.

Występy zagraniczne | edytuj kod

Na arenie międzynarodowej "La U" parę razy pokazało się z dobrej strony, szczególnie podczas Copa Libertadores 1996, kiedy to klub dotarł aż do półfinału (sędzia meczu był szeroko krytykowany za swój fatalny występ, w którym faworyzował rywali, czyli River Plate).

Kibice klubu | edytuj kod

Oficjalną grupą kibiców klubu jest Los de Abajo, określana mianem barra brava (ultras, ale w stylu południowoamerykańskim). Grupa Los de Abajo jest największą grupą kibiców w Chile.

Znani piłkarze w historii klubu | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Club Universidad de Chile" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy