Cmentarz Salwatorski


Na mapach: 50°03′08″N 19°54′15″E/50,052222 19,904167

Cmentarz Salwatorski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cmentarz Salwatorski Zabytkowa kaplica św. Józefa
(1889, arch. Sebastian Jaworzyński) Kaplica Wszystkich Świętych (1999, projektował Witold Cęckiewicz) Grób Karola Bunscha Grób Juliusza Osterwy Grób Stanisława Lema Tablica pamiątkowa Jerzego Harsymowicza Zachodnia część cmentarza. Widok na południowy zachód, widoczny maszt radiowy przy ul. Malczewskiego, za nim na prawo widoczny masyw Babiej Góry. Grób napoleońskiego żołnierza Grób oo. franciszkanów i krzyż poświęcony ofiarom komunizmu Grób gen. Bronisława Kwiatkowskiego Grób Andrzeja Wajdy.

Cmentarz Salwatorski (zwany też Zwierzynieckim[1][2]) – cmentarz położony w Krakowie na Zwierzyńcu, na zachód od Salwatora w dzielnicy VII, przy Alei Waszyngtona.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Cmentarz został poświęcony w 1865 r., początkowo miał charakter niewielkiego cmentarza parafialnego, służącego mieszkańcom przedmieścia Zwierzyniec, Półwsia i okolicznych wsi: Przegorzał, Chełmu, Bielan i Olszanicy.

W 1883 został ogrodzony, a w 1888 staraniem ksieni Norbertanek Eufemii Żarskiej wzniesiono na nim kaplicę cmentarną pw. św Józefa. Kaplicę w stylu neogotyckim wraz z katakumbami dla zakonnic zaprojektował Sebastian Jaworzyński. W 1889 poświecenia jej dokonał kardynał Albin Dunajewski. Cmentarz był dwukrotnie poszerzany w 1902 i 1999. Jest on cmentarzem parafialnym pod zarządem parafii Najświętszego Salwatora. Pochowani na nim zostali w zbiorowej mogile zamordowani przez Niemców mieszkańcy Woli Justowskiej, której pacyfikacji dokonano 28 lipca 1943. W 1979 z Paryża sprowadzono prochy najmłodszego syna Adama Mickiewicza Rafała Józefa zmarłego w 1938. Przy bramie głównej umieszczono w 2001 ufundowaną przez miasto Kraków tablicę pamiątkową ku czci Jerzego Harasymowicza z fragmentem wiersza poety:

Tak gotowymi być trzeba Do każdej ludzkiej podróży Tak zdecydują w niebie Lub serce nie chce już służyć

Ze względu na swoje położenie u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki, cmentarz jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów. Roztacza się z niego piękna panorama na miasto, a przy dobrej pogodzie również na pasmo Beskidów i wierzchołki tatrzańskich szczytów.

Pochowani | edytuj kod

 Osobna strona: Kategoria:Pochowani na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Na cmentarzu Salwatorskim spoczywają, m.in.:

Przypisy | edytuj kod

  1. Nekrolog. Kazimierz Czachowski. „Dziennik Polski”. Nr 226, s. 4, 19 sierpnia 1948. 
  2. Cmentarze parafialne. zck-krakow.pl. [dostęp 2018-01-10].
  3. Zmarł aktor Stefan Szramel (pol.). film.interia.pl. [dostęp 2018-03-28].

Bibliografia | edytuj kod

  • Karolina Grodziska „Spacerownik – historyczne cmentarze Krakowa” wydawnictwo Gazety Wyborczej 27-28 X 2007
Kontrola autorytatywna (cmentarz):
Na podstawie artykułu: "Cmentarz Salwatorski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy