Cmentarz choleryczny w Opolu


Na mapach: 50°39′29,6″N 17°55′48,2″E/50,658222 17,930056

Cmentarz choleryczny w Opolu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cmentarz choleryczny w Opolunekropolia położona w dzielnicy Nowa Wieś Królewska, na skrzyżowaniu ulic św. Jacka, Struga i Granicznej.

Powstanie i pochówki | edytuj kod

Założono go jako cmentarz pomocniczy w 1831 roku, podczas epidemii cholery. Powstał szybko, w ciągu kilku tygodni, i pochowano na nim zaledwie 83 osoby. Wśród osób, które tutaj spoczęły, jest m.in. Wilhelm Thau, właściciel browaru na Breslauerplatz (obecnie plac Piłsudskiego), Franz Adamczyk, królewski powiatowy radca sądowy, oraz żona doktora Zedlera, lekarza miejskiego, który był jednym z tych, którzy usiłowali epidemię zwalczyć (wydawał nawet gazetę temu poświęconą). Ostatni pochówek odbył się około roku 1880.

Stan obecny | edytuj kod

Jest to jeden z najstarszych zachowanych do dzisiaj cmentarzy opolskich, choć prawie nic z niego nie zostało. Otoczony jest murem, przy którym znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Sam teren cmentarza porośnięty jest rzadkim drzewostanem, żaden nagrobek nie zachował się w całości w macierzystej lokalizacji. Kilkanaście, przewróconych lub uszkodzonych, zarośniętych jest w mniejszym lub większym stopniu roślinnością. W kilku miejscach widać również osuniętą ziemię w miejscu grobów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cmentarz choleryczny w Opolu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy