Colin Baker


Colin Baker w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Colin Baker (ur. 8 czerwca 1943 w Londynie) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli szóstego Doktora w brytyjskim serialu science-fiction Doktor Who oraz Paula Merroneya w brytyjskim dramacie The Brothers. Z pochodzenia jest Irlandczykiem[1].

Spis treści

Kariera | edytuj kod

The Brothers | edytuj kod

Jego pierwszą ważną rola była w brytyjskim dramacie BBC, pt. The Brothers. W tym serialu wcielił się w rolę Paula Merroneya. W tę rolę wcielał się w latach 1974-1976.

Doktor Who | edytuj kod

Colin Baker po raz pierwszy w Doktorze Who pojawił się w historii Arc of Infinity w 1983 roku jako Komandor Maxil, kiedy to rolę Doktora odgrywał Peter Davison[2].

W 1984 Baker pojawił się w serialu po raz pierwszy w roli Doktora. Było to w historii The Caves of Androzani podczas regeneracji. Rolę Doktora Baker trzymał do 1986. Ostatni regularny występ Bakera był w The Trial of a Time Lord: The Ultimate Foe, lecz nie był to ostatni odcinek regularny szóstego Doktora. Rok później aktor nie przyjął propozycji zagrania tej roli ponownie podczas sceny regeneracji. Zrobił to Sylvester McCoy w blond peruce.

Baker powrócił jednak do roli w 1993 roku, w 2-częściowym odcinku charytatywnym na 30-lecie istnienia serialu pt.: Dimensions in Time[3], występował również w wielu odcinkach radiowych Doktora Who.

W listopadzie 2013 r. zagrał w specjalnej komedii na 50-lecie istnienia serialu pt.: The Five(ish) Doctors Reboot, gdzie zagrał samego siebie[4].

Książki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "Having recently been digging out information about my ancestors, I would love to go back to to the end of the 18th Century and see just what it was like being a labourer on the land as my great, great great grandfather Thomas Baker was in Lound in Suffolk in the 1790s and it would enable me to go back a bit further too and find out about Thomas' parents and where they came from. I would like too to find out about my mother's Irish ancestry, which is quite difficult to uncover." http://web.archive.org/web/20100405082422/http://colinbaker.webs.com/askcolin.htm
  2. Arc of Infinity (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].
  3. Dimensions in Time (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].
  4. The Five(ish) Doctors Reboot (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Colin Baker" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy