Collegium Artes Liberales


Na mapach: 52°14′37,968″N 21°01′23,394″E/52,243880 21,023165

Kolegium Artes Liberales w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Collegium Artes Liberales) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolegium Artes Liberales – jednostka naukowo-dydaktyczna, będąca częścią Instytutu Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząca unikatowe w skali Polski studia na kierunku artes liberales (pierwszego i drugiego stopnia). KAL odwołuje się do starożytnej i średniowiecznej tradycji sztuk wyzwolonych i korzysta z wzorców amerykańskich colleges of liberal arts and sciences.

Spis treści

Idea | edytuj kod

Termin artes liberales w starożytnym Rzymie oznaczał edukację przygotowującą do zostania wolnymi obywatelami. W średniowieczu nazwa ta oznaczała siedem sztuk wyzwolonych.

W czasach współczesnych tradycja liberal arts została zinstytucjonalizowana w latach 80. XX w. w USA. Program nauczania w liberal arts college oparty jest na core curriculum. Core warszawskiego Kolegium w kształcie nawiązuje do systemu chicagowskiego.

Historia | edytuj kod

Kolegium zostało założone przez pracowników naukowych związanych z Kolegium MISH UW i Instytutem Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" (IBI "AL"). Powstało 10 grudnia 2008 roku na mocy porozumienia pomiędzy Christian A. Johnson Endeavor Foundation, Fundacją „Instytut Artes Liberales” i Uniwersytetem Warszawskim. W 2009 roku odbył się pierwszy nabór na dwuletnie studia licencjackie. W 2011 roku otwarto program dwuletnich studiów magisterskich.

Kierownictwo | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Collegium Artes Liberales" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy