Collegium Da Vinci


Na mapach: 52°24′56,81″N 16°55′52,56″E/52,415781 16,931267

Collegium Da Vinci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 wrz 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Collegium Da Vincipolska uczelnia niepubliczna w Poznaniu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

10 czerwca 1996 Minister Edukacji Narodowej udzielił zezwolenia na utworzenie Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, której pomysłodawcą oraz założycielem jest Piotr Voelkel. WSNHiD zostało wpisane do wykazu uczelni niepublicznych pod numerem 90. W tym samym roku pierwsi studenci rozpoczęli kształcenie na kierunku politologia i nauki społeczne. Dwa lata później na WSNHiD powstaje nowy kierunek – stosunki międzynarodowe. W 2000 uruchomione zostają kolejne kierunki – socjologia i kulturoznawstwo, a w roku następnym – informatyka. W 2006 uczelnia uzyskuje zgodę na kształcenie na kierunku pedagogika.

W lipcu 2004 doszło do zawarcia umowy z Instytutem Zachodnim im. Z. Wojciechowskiego w Poznaniu w ramach wspólnych przedsięwzięć naukowych i dydaktycznych, z kolei w lutym 2008 WSNHiD nawiązało ścisłą współpracę z Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. W czerwcu 2014 WSNHiD oraz Instytut Zachodni w Poznaniu zawarły umowę o utworzeniu Centrum Naukowego pod nazwą Wielkopolskie Centrum Naukowo-Badawcze.

W 2014 roku Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zmieniła swoja nazwę na Collegium Da Vinci[2][3].

Podstawowe statystyki | edytuj kod

Collegium Da Vinci zatrudnia ponad 250 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym doświadczonych uczonych z międzynarodowym doświadczeniem i młodszych pracowników nauki: politologów, socjologów, historyków, kulturoznawców, prawników, pedagogów, psychologów, a także matematyków i informatyków. Kadrę Uczelni uzupełniają pracownicy naukowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Zachodniego i Politechniki Poznańskiej.

Program dydaktyczny | edytuj kod

Collegium Da Vinci daje możliwość podjęcia studiów pierwszego stopnia na ośmiu kierunkach[4] oraz na jednym kierunku na studiach II stopnia (Doradztwo i Coaching)[5].

studia podyplomowe

Uczelnia prowadzi prowadzi również studia podyplomowe modułowe (realizowane w oparciu o samodzielnie wybierane przez kandydata obszary tematyczne – moduły. Kandydat wybiera w ramach studiów podyplomowych 3-4 moduły) oraz jednolite (tradycyjna forma). Prowadzone są również studia podyplomowe dla nauczycieli[6].

Akademię Trzeciego Wieku

Od lutego 2007 Collegiu Da Vinci (dawna Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa) prowadzi Akademię Trzeciego Wieku. Osobom powyżej 40. roku życia uczelnia proponuje wykłady specjalistów z różnych dziedzin, zajęcia seminaryjne w sekcjach zainteresowań oraz lektoraty języków obcych[7].

Uniwersytet dla dzieci

Oferta skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym od 6 do 12 lat i stanowi formę pozalekcyjnych zajęć dodatkowych. Wykłady i ćwiczenia lub warsztaty na różnego typu tematy dla dzieci przybliżają najmłodszym bogaty świat nauki i sztuki[8].

EmotionsLAB | edytuj kod

EmotionsLAB to studio badań i laboratorium interdyscyplinarne mieszczące się w Collegium Da Vinci w Poznaniu (dawnej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa)[9]. W ofercie EmotionsLAB znajdują się: badania rynkowe, badania marketingowe, badania produktów i opakowań, badania usług i ich realizacji, visual merchandising, store check, retail audit, mystery shopping, audyt jakości obsługi klienta, badania user experience i usability, eye-tracking, EEG (encefalograf), badania neuromarketingowe, wywiady fokusowe FGI, wywiady indywidualne IDI[10].

Kampusy i budynki uczelniane | edytuj kod

Bryła budynku Collegium Da Vinci nawiązuje swą formą do reduty Fortu św. Wojciecha, który znajdował się w pasie XIX-wiecznej fortyfikacji miasta. Budynek uczelni ma 18 000 m² powierzchni użytkowej.

W 2010 roku oddano do użytku nowe skrzydło o pow. 8000 m². Inwestycja kosztowała ponad 30 milionów złotych, z czego 38% (prawie 11,5 mln zł) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Rozbudowa WSNHiD jest współfinansowana przez Unię Europejską z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach działania „Infrastruktura szkolnictwa wyższego". Zaprojektowana nowa część WSNHiD ma pięć kondygnacji nadziemnych i jedną kondygnację podziemną. Budynek jest rozbudowany od strony elewacji wschodniej i jest połączony z istniejącą przestrzenią za pomocą łączników. Na poziomie „-1" znajdują się m.in. cztery sale do gry w squasha, sale fitness z siłownią oraz szatnia. Na wyższych kondygnacjach znajduje się także 10 sal wykładowych, 15 sal seminaryjnych oraz 8 pracowni komputerowych2015-05[potrzebny przypis].

Współpraca międzynarodowa i międzyuczelniana | edytuj kod

W październiku 2002 Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zawarła umowę o współpracy naukowej i dydaktycznej z Centre for Independent Social Research w Petersburgu. Kilka miesięcy później porozumienia o podobnej treści nawiązano z Kijowskim Uniwersytetem Slawistycznym oraz z Białoruskim Instytutem Prawoznawstwa w Mińsku. W kwietniu 2006 WSNHiD w ramach współpracy z zagranicą otrzymała kartę Erasmusa w programie Socrates-Erasmus.

Erasmus+ | edytuj kod

Collegium Da Vinci otrzymało Uczelnianą Kartę Erasmus w ramach nowego programu Erasmus+ 2014-2020. Certyfikat ten uprawnia do międzynarodowej wymiany studentów i nauczycieli akademickich, która finansowana jest przez Unię Europejską. W ramach nowego programu studenci mogą ubiegać się o wyjazd na wybrany okres studiów do zagranicznej uczelni współpracującej z CDV lub praktyki studenckie[11].

Współpraca z SWPS | edytuj kod

W lutym 2008 Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu nawiązały ścisłą współpracę popartą zmianami kapitałowymi na poziomie założycielskim. Zostało podpisane porozumienie o współpracy, na mocy którego uczelnie rozpoczęły wspólne działania w zakresie działalności naukowo-badawczo-dydaktycznej, współpracy międzynarodowej oraz popularyzacji kultury i sztuki.

Amicus Hominis et Veritatis | edytuj kod

To wyróżnienie nadawane przez Kolegium Rektorów WSNHiD wybitnym osobistościom za "humanistyczną postawę i działalność na rzecz dobra publicznego". Inicjatorem nagrody jest Rektor WSNHiD prof. dr hab. Waldemar Łazuga. Do tej pory statuetkę Amicus Hominis et Veritatis ("Przyjaciel Człowieka i Prawdy") otrzymali:

Rektorzy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Poznańskie miejsca dla edukacji i kultury warte poznania, w: Warte Poznania – Internetowy Biuletyn Estrady Poznańskiej, 3/41/2012, s.4
 2. Collegium Da Vinci: Po 18 latach czas na nową odsłonę WSNHiD (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 3. Natalia Mazur: WSNHiD zmienia nazwę. Blisko mistrza Leonardo (pol.). 06.10.2014. [dostęp 2015-05-18].
 4. Studia I stopnia (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 5. Studia II stopnia (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 6. Studia podyplomowe (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 7. Akademia III Wieku (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 8. Uniwersytet dla dzieci (pol.). Collegium Da Vinci. [dostęp 2015-05-18].
 9. emotionsLAB CDV - badania rynkowe, emotionslab.pl [dostęp 2017-01-18]  (pol.).
 10. emotionsLAB CDV - badania rynkowe Oferta, emotionslab.pl [dostęp 2017-01-18]  (pol.).
 11. Program Erasmus - Poznań - Collegium Da Vinci, www.cdv.pl [dostęp 2017-02-08]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (instytucja akademicka):
Na podstawie artykułu: "Collegium Da Vinci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy