Commerzbank


Commerzbank w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Commerzbank AG – drugi co do wielkości bank w Niemczech (zaraz po Deutsche Bank) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Założony przez kupców i bankowców 26 lutego 1870 w Hamburgu jako Commerz- und Disconto-Bank.

Bank posiada rozległą sieć oddziałów w Niemczech i Europie (jest obecny m.in. w Luksemburgu, Polsce, Hiszpanii i Szwajcarii) z dominującą pozycją w bankowości elektronicznej. W Polsce bank jest głównym udziałowcem mBanku.

Z powodu kryzysu finansowego Commerzbank otrzymał 18,2 mld euro pomocy od rządu niemieckiego w zamian za objęcie pakietu 25% akcji banku[2][3].

W lipcu 2019 ogłoszono, że Europejski Bank Centralny i niemiecki regulator finansowy BaFin prowadzą dochodzenie przeciw Commerzbankowi pod kątem ułatwienia jego spółce zależnej, mBankowi, sprzedaży toksycznych produktów finansowych w Polsce, a także w związku z potencjalnym uchylaniem się od płacenia podatków wynikającym z finansowania przez Commerzbank toksycznych produktów finansowych mBanku powiązanych z frankiem szwajcarskim[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Commerzbank AG – Commerzbank Board of Managing Directors, www.commerzbank.com [dostęp 2017-11-22]  (ang.).
  2. The Wall Street Journal.Polska, 09.01.2009 r., s. 3.
  3. Rząd Niemiec częściowo nacjonalizuje Commerzbank. Deutsche Welle, 10.01.2009.
  4. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2020-01-08] .
Kontrola autorytatywna (bank):
Na podstawie artykułu: "Commerzbank" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy