Corynocarpaceae


Pałężynowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Corynocarpaceae) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałężynowate (Corynocarpaceae) – monotypowa rodzina drzew i krzewów klasyfikowana do rzędu dyniowców. Obejmuje jeden rodzaj pałężyna (Corynocarpus) liczący pięć gatunków. Rośliny te występują we wschodniej i północno-wschodniej Australii, na Nowej Gwinei, Nowej Zelandii i przyległych wyspach Oceanii. Owoce Corynocarpus laevigatus są jadalne (zarówno mięsisty mezokarp jak i nasiona, które jednak wymagają obróbki cieplnej – w stanie surowym są trujące). Pnie drzew używane są do wyrobu łodzi[3].

Morfologia | edytuj kod

Drzewa osiągające 40 m wysokości, rzadziej krzewy z okazałymi liśćmi (do 25 cm długości) wyrastającymi skrętolegle i często skupionymi na końcach pędów. Blaszka liściowa jest niepodzielona, całobrzega, skórzasta. Kwiaty są drobne (do 4 mm średnicy), obupłciowe, promieniste i skupione w wiechy na końcach pędów. Poszczególne kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach wspartych przysadkami. Kielich i korona składają się z pięciu wolnych działek i płatków. Pręcików płodnych jest pięć i tyle samo jest prątniczków. Zalążnia jest górna i składa się z 2 owocolistków, z których rozwija się tylko jedna komora. Szyjka słupka jest pojedyncza lub podwójna, asymetryczna, zakończona główkowatym znamieniem. Owocami są jednonasienne pestkowce z mięsistym mezokarpem i zdrewniałym endokarpem[3].

Systematyka | edytuj kod

Rodzaj Corynocarpus był przez długi czas klasyfikowany w obrębie rzędu dławiszowców (Celastrales). Badania molekularne wykazały nieco zaskakujące pokrewieństwo z rodzinami rzędu dyniowców (Cucurbitales), później potwierdzone analizami morfologicznymi[3].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Grupa siostrzana dla rodziny garbownikowate (Coriariaceae) w rzędzie dyniowców należącym do kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1]:

Podział[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-06-22].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – A (ang.). University of Maryland. [dostęp 2011-10-11].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 113. ISBN 1-55407-206-9. (ang.)
  4. Corynocarpus (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens. [dostęp 2011-10-11].
  5. ING Book Index Nominum Genericorum (ING) (ang.). Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-10-11].
  6. Józef Rostafiński: Słownik polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin poprzedzony historyczną rozprawą o źródłach. Kraków: 1900, s. 184.
Identyfikatory zewnętrzne (takson monotypowy):
Na podstawie artykułu: "Corynocarpaceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy