Cote de Pablo


Cote de Pablo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

María José de Pablo Fernández, znana też jako Coté de Pablo (ur. 12 listopada 1979 w Santiago) – chilijsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Została nominowana do nagrody ALMA za rolę Zivy David w serialu Agenci NCIS[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Aktorka urodziła się w Santiago de Chile, w zamożnej rodzinie katolickiej. W 5. klasie dostrzegła, że wielu ludziom stwarza problem prawidłowa wymowa jej imienia „María José” więc prosiła by zwracać się do niej Coté[a].

W wieku dziesięciu lat Coté przeprowadziła się do Miami, gdzie jej matka otrzymała pracę w hiszpańskojęzycznej telewizji[2]. Studiowała muzykę i teatr na Carnegie Mellon University w Pittsburghu w Pensylwanii. Studia ukończyła w 2000 roku.

Po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku w poszukiwaniu pracy. Początkowo pracowała jako kelnerka w hinduskiej restauracji na Manhattanie i we włoskiej knajpce w Brooklynie. Angażowana była do mniejszych ról w New York City Public Theater, w serialu Wszystkie moje dzieci oraz w kilku reklamach. W 2005 roku Coté de Pablo miała zadebiutować na Broadwayu w The Mambo Kings jako Dolores Fuentes, ale przedstawienie nie okazało się dochodowe i po krótkim czasie zostało zdjęte z afisza. Dwa dni po zamknięciu The Mambo Kings, de Pablo został zaproponowany udział w castingu do Agenci NCIS.

Nagrody i nominacje[2] | edytuj kod

  • 2006 - otrzymała nagrodę Imagen w Imagen Awards Fundation dla najlepszej telewizyjnej aktorki drugoplanowej za rolę w serialu NCIS.
  • 2008 - otrzymała nominację do nagrody Imagen Awards w Fundacji Imagen dla najlepszej telewizyjnej aktorki drugoplanowej za rolę w serialu NCIS.
  • 2008 - otrzymała nominację do nagrody ALMA na ALMA Awards dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.
  • 2009 - otrzymała nominację do nagrody ALMA w ALMA Awards dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.

Uwagi | edytuj kod

  1. W Chile Coté jest wspólnym zdrobnieniem dla María José

Przypisy | edytuj kod

  1. NCIS Cast. cbs.com. [dostęp 2011-06-15].
  2. a b Cote de Pablo -Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-06-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Cote de Pablo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy