Cristofano Allori


Cristofano Allori w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cristofano Allori: Judyta z głową Holofernesa Cristofano Allori, Jan Chrzciciel

Cristofano Allori (ur. 17 października 1577 we Florencji, zm. 2 kwietnia 1621 tamże) – malarz włoski, przedstawiciel schyłku manieryzmu i wczesnego baroku. Twórca wyrazistych w kolorze obrazów ołtarzowych do kościołów florenckich, licznych portretów oraz rysunków pejzaży. Był prawnukiem Agnolo di Cosimo i synem Alessandra Allori.

Twórczość | edytuj kod

Cristofano malarstwa uczył się u swego ojca oraz Santiego di Tito. Tworzył niewiele, za to charakterystyczna dla niego była wielka dbałość o szczegóły i staranność wykonania, czego dowodzą liczne zachowane studia i szkice[1].

Za jego najważniejsze dzieło uważa się Judytę z głową Holofernesa (portrety kochanki, Mazzafirry; głowa Holofernesa to prawdopodobnie autoportret artysty). Istnieją dwie kopie tego obrazu: jedna z 1610 w Palacu Pitti we Florencji, druga, powstała około 1613, znajduje się w Queen’s Gallery w Palacu Buckingham w Londynie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Allori, Cristofano - Zeno.org, www.zeno.org [dostęp 2017-11-22]  (niem.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Cristofano Allori" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy