Ctrl


Control w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ctrl) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Klawisz Control (oznaczony "Ctrl") Położenie klawisza Ctrl na klawiaturze

Control (lub Ctrl) – klawisz na klawiaturze komputera używany jako klawisz modyfikatora, w połączeniu z innymi klawiszami (podobnie jak Shift). W większości klawiatur znajdują się dwa klawisze Ctrl, umieszczone zwykle w dolnym rzędzie klawiszy po lewej i prawej stronie głównego bloku klawiatury. Opatrzone są one etykietką Ctrl ale czasami spotyka się także Control lub Ctl, bądź Strg w przypadku klawiatury dostosowanej do języka niemieckiego (skrót. od Steuerungstaste[1]). Klawisz ten jest reprezentowany graficznie poprzez „strzałkę w górę” (U+2303, ⌃) lub znak karetki (^).

Spis treści

Historia | edytuj kod

We wczesnych klawiaturach komputerowych wciśnięcie klawisza Control podczas wciskania innego klawisza zerował 2 skrajne lewe bity spośród 7 w wygenerowanym kodzie ASCII. Pozwalało to uzyskać pierwsze 32 znaki z tabeli kodów ASCII. Te niedrukowalne znaki informowały komputer, gdzie na monitorze wyświetlić kolejne znaki, czy należy wyczyścić ekran, wydać dźwięk z głośniczka systemowego lub wykonać jakąś inną operację. Znaki te są zwane znakami sterującymi.

Używając klawisza Control wraz z małą literą c jak i wielką literą C wygenerowalibyśmy ten sam kod ASCII, ponieważ klawisz ten uziemiał 2 kable wykorzystywane do przenoszenia 2 skrajnych lewych bitów. W nowoczesnych komputerach interpretacja wciśnięć klawiszy pozostawiana jest oprogramowaniu. Klawiatury rozróżniają wszystkie klawisze i wysyłają informacje na temat każdego wciśnięcia i zwolnienia klawisza do komputera.

Kiedy oryginalne zastosowanie kodów sterujących ASCII stało się mało popularne, zaczęto wykorzystywać kombinacje klawiszy z Controlem do innych celów.

Notacja | edytuj kod

Powszechnie występuje kilka rodzajów zapisu wystąpień klawisza Control wraz z innymi klawiszami. Każdy przykład oznacza naciśnięcie i przytrzymanie klawisza Control i wciśnięcie klawisza X:

Mac | edytuj kod

Klawisz Command oznaczony znakiem w komputerach Macintosh pełni podobne do klawisza Control funkcje w systemie Mac OS (na przykład C kopiuje tekst, a P drukuje).

Macintosh także ma klawisz Control, ale o innej funkcjonalności:

  • Jest często używany jako klawisz modyfikatora.
  • Wciskając klawisz Control i klikając przyciskiem myszki zyskujemy dostęp do menu kontekstowego.
  • Jest wykorzystywany podczas pracy w linii poleceń.
  • W systemie OS X, klawisz Control pozwala używać skrótów klawiszowych w stylu Emacsa w większości pól tekstowych w systemie.

Przykłady | edytuj kod

Poniższe kombinacje klawiszy są powszechnie używane w aplikacjach dla systemu Microsoft Windows, lecz mogą zdarzyć się odstępstwa:


Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Routledge German Dictionary of Information Technology, Londyn: Routledge, 1996, s. 165, ISBN 978-0-415-08646-2 [dostęp 2019-06-19]  (niem. • ang.).
Na podstawie artykułu: "Ctrl" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy