Czapury


Na mapach: 52°19′00″N 16°54′43″E/52,316667 16,911944

Czapury w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czapurywieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Mosina.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Wieś położona na południe od Starołęki, prawobrzeżnej części Poznania. Położona wzdłuż rzeki Warty, do której prawobrzeżnie wpływa rzeka Kopel.

Obiekty | edytuj kod

W Czapurach funkcjonuje parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Augustyna. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera. Właściwy dla wsi sąd to Sąd Rejonowy w Śremie.

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Skarb z Czapur.

Najstarsze wiadomości o osadzie pochodzą z końca XIV stulecia i zostały sporządzone z okazji licznych procesów granicznych, które toczyli jej właściciele z biskupami poznańskimi. Czapury były wówczas własnością szlachecką, a w pierwszej połowie XV wieku przeszły w ręce konwentu karmelitów trzewiczkowych przy kościele Bożego Ciała w Poznaniu. Do klasztoru Czapury należały aż do okresu rozbiorów. Zapiski z XVI wieku wspominają osadę jako wieś opustoszałą.

Około 1387 roku do wsi należał i był z nią gospodarczo powiązany Młyn Czapury. Znajdował się prawdopodobnie nad wpadającym tu do Warty Koplem. W 1519 roku istniał też drugi młyn, zwany Topolnikiem. Był to obiekt jednokołowy. Młyn wraz z mostem (nie odbudowano) został wysadzony w 1939 roku przez wojsko polskie, aby utrudnić atak wojsk niemieckich na Poznań od południa. Wieś położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2].

22 stycznia 1945 roku pod Czapurami nastąpiło forsowanie pokrytej lodem Warty. Batalion czołgów radzieckich utworzył na zachodnim brzegu Warty przyczółek ułatwiający oddziałom Armii Czerwonej oskrzydlenie Poznania od strony południowej. Wydarzenia te upamiętnia pamiątkowy obelisk wznoszący się przed szkołą w Czapurach, odsłonięty w dniu 9 maja 1975 roku.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego[3].

Obiekty | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kaplica św. Augustyna w Czapurach.

We wsi zachowała się architektura bamberska (w tym okazały Dom Heigelmannów) i kapliczka przydrożna, którą rozebrali Niemcy w 1941 roku. Pierwotna kaplica została wzniesiona w 1871 roku, a obecną odremontowano w 1947 roku.

Komunikacja | edytuj kod

Przez Czapury jeździ autobus ZTM Poznań linii 527.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ludność. Urząd Miejski w Mosinie, 31 grudnia 2016. [dostęp 24 stycznia 2017]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 stycznia 2017)].
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 13.
  3. Alicja Dziewulska, Jan Maj: Kościan: mapa topograficzna Polski. Wydanie turystyczne. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne, 1997. ISBN 83-7135-149-6.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Czapury" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy