Czarna Woda (gmina)


Na mapach: 53°51′N 18°06′E/53,844444 18,100000

Czarna Woda (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarna Wodagmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim.

Siedzibą gminy jest miasto Czarna Woda.

Gmina miejsko-wiejska Czarna Woda została utworzona 1 stycznia 2014[2].

Okoliczności zmiany statusu formalnoprawnego gminy | edytuj kod

1 stycznia 2014 Czarna Woda zmieniła rodzaj gminy z miejskiego na miejsko-wiejski[2],

W praktyce oznaczało to wyłączenie poza administrację miasta obszarów sołectw Huta Kalna i Lubiki, nadając im status wsi. Z wyłączonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Czarna Woda. 1 stycznia 2014 odebrany został też status miasta gminie miejskiej Czarna Woda z równoczesnym (tego samego dnia) nadaniem statusu miasta miejscowości Czarna Woda. Był to dwuetapowy zabieg administracyjny związany ze zmianą rodzaju gminy z miejskiej na miejsko-wiejską (z identyczną sytuacją spotkała się w 2008 roku Szczawnica[3], kiedy to przekształcono gminę miejską Szczawnica w miejsko-wiejską gminę Szczawnica).

Obszar miasta Czarnej Wody zmniejszył się do 994,48 ha; powierzchnia gminy pozostała identyczna, jak przed zmianą jej charakteru[4].

Gmina Czarna Woda jest położona między szerokością geograficzną N = 53°49′26″ i 53°52′17″ oraz długością 18°03′49″ i 18°12′40″

Zmiana statusu gminy podyktowana była wieloma warunkami. W części „wiejskiej” jednostki dominują funkcje rolnicze oraz usługi związane z obsługą rolnictwa i turystyki. Brak tam kanalizacji sanitarnej; jest tam też samodzielny wodociąg niezależny od miejskiej sieci wodociągowej. Tereny „miejskie” i „wiejskie” różnią się znacznie pod względem stopnia urbanizacji i rodzaju zabudowy. Wydzielenie części wiejskiej z miasta Czarna Woda umożliwi jej mieszkańcom korzystanie ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych dla obszarów wiejskich oraz pozwoli na utworzenie gospodarstw agroturystycznych (m.in. dostęp do kredytów z tym związanych)[5].

Dodatkowym powodem zmiany statusu miasta Czarna Woda z gminy miejskiej na miejsko-wiejską były wymagania TERYT. Do chwili obecnej nie sposób było znaleźć w wyszukiwarce GUS miejscowości: Lubiki, Lubiki Małe, Huta Kalna, Podlesie i Kamionna. Ulice posiadające nazwy i znajdujące się w miejscowościach Lubiki, Lubiki Małe i Huta Kalna, widniały w Czarnej Wodzie. Zmiana statusu spowodowała, że wyżej wspomniane miejscowości są widoczne w statystyce GUS z odpowiadającymi im ulicami.

Przy frekwencji 0,65% (miasto Czarna Woda), 18,39% (sołectwo Huta Kalna) i 14,21% (sołectwo Lubiki) za zmianą statusu gminy z miejskiej na miejsko-wiejski opowiedziało się 100% głosujących we wszystkich jednostkach[5].

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Czersk, Kaliska, Osieczna

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Czarna_Woda, w oparciu o dane GUS.
  2. a b Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta (Dz.U. z 2007 r. nr 136, poz. 961).
  4. Zmiany wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. [dostęp 2017-02-15].
  5. a b Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, zmiany siedziby władz gminy oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.
Na podstawie artykułu: "Czarna Woda (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy