Czerniewice (gmina)


Na mapach: 51°39′N 20°09′E/51,657500 20,157500

Czerniewice (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czerniewicegmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim.

Siedziba gminy jest wieś Czerniewice.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Gmina Czerniewice leży w północno-wschodniej części województwa łódzkiego przy międzynarodowej drodze szybkiego ruchu E67 WarszawaKatowice (tzw. Gierkówce), ok. 80 km na południowy zachód od stolicy.

Ludność | edytuj kod

Na terenie gminy Czerniewice znajduje się 35 wsi. Według danych z 30 czerwca 2004[2] gminę zamieszkiwały 5144 osoby.

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

Na terenie gminy znajdują się: Zespół Szkół i Przedszkola (w skład którego wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa w Czerniewicach, szkoła podstawowa w Podkonicach Dużych, gimnazjum), szkoła podstawowa w Lipiu, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Komisariat Policji i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Chociwiu, Czerniewicach i Strzemesznie.

  • Piramida wieku mieszkańców gminy Czerniewice w 2014 roku[1].


Powierzchnia | edytuj kod

Łąki i stawy w pobliżu wsi Krzemienica Łąki w pobliżu wsi Strzemeszna

Gmina Czerniewice zajmuje obszar 127,73 km², w tym:

  • użytki rolne: 66% powierzchni ogólnej gminy
  • użytki leśne: 28% powierzchni ogólnej gminy

Gmina stanowi 12,45% powierzchni powiatu.

Obszar gminy Czerniewice jest równinny, z niewielkimi wzniesieniami. Na terenie gminy Czerniewice znajdują się głównie pola uprawne, oraz łąki (te ostatnie zwłaszcza w pobliżu rzek), a także niewielkie lasy i zagajniki. W południowej części gminy znajdują się większe obszary leśne. Przez teren gminy przepływa rzeka Krzemionka, będąca dopływem Rawki. W okolicach Wielkiej Woli ma źródła mniejsza rzeczka – Luboczanka uchodząca do Pilicy, do której wpada także inny strumień płynący przez obszar gminy – Gać.

Historia | edytuj kod

Najwcześniejsze ślady osadnictwa w rejonie Czerniewic pochodzą sprzed ok. 12 tysięcy lat. Już w III/IV tys. p.n.e. obszar dzisiejszej gminy, w pobliżu dzisiejszej wsi Zubki Duże był zamieszkiwany przez ludność rolniczą, która wytworzyła tzw. kulturę pucharów lejkowatych. Najwcześniejsza wzmianka pisana o samych Czerniewicach pochodzi z roku 1396. W 1413 r. w osadzie powstała parafia. Wieś Czerniewice wielokrotnie zmieniała właściciela; pierwszym znanym jej posiadaczem był niejaki Andrzej Rzeszotko. Wśród wielu pozostałych właścicieli miejscowości należy wymienić Aleksandra Feliksa Lipskiego, władającego wsią w poł. XVII w., którego herb jest obecnie herbem gminy i samych Czerniewic. Położenie gminy ta terenie szlaku wiodącego z Małopolski na Mazowsze powodowało, iż obszary te często doświadczały przemarszów wojsk i działań wojennych. M.in. w czasie potopu szwedzkiego, 24 sierpnia 1656 r. przy drodze z Czerniewic do Lipia rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez Stefana Czarnieckiego a wojskami szwedzkimi. W jej wyniku zwycięskie oddziały polskie odzyskały część zrabowanych przez Szwedów w Krakowie dóbr. Drugim skutkiem bitwy, istotniejszym dla rozwoju obszaru dzisiejszej gminy było spalenie w trakcie potyczki wsi: Czerniewic, Lipia, Strzemeszny. Po wojnie zostały one odbudowane. Na terenie gminy walki toczyły się także w okresie powstania styczniowego.

Gmina Czerniewice została utworzona w pocz. XIX w. przez namiestnika carskiego, gen. Józefa Zajączka.

W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

Gospodarka | edytuj kod

Czerniewice to typowa gmina rolnicza, grunty orne stanowią 68% jej powierzchni. Klasa gleb jest raczej niska. Ponadto spore znaczenie ma prowadzona na obszarze gminy gospodarka leśna. Na terenie gminy Czerniewice istnieje także drobny przemysł związany z rolnictwem: 4 piekarnie, 3 młyny, 2 gorzelnie i 1 olejarnia. Ponadto pewne znaczenie ma hodowla zwierząt: na terenie gminy znajduje się kilka ferm drobiarskich i 1 ubojnia drobiu, a także gospodarstwo rybackie. Ponadto istnieje 4 cegielnie i 2 tartaki, oraz powiązane z nimi firmy murarskie i stolarskie a także pewna liczba firm handlowo-usługowych, zwłaszcza związanych z krawiectwem. W samych Czerniewicach działa zakład wytwarzający elementy domów drewnianych. Bliskość drogi szybkiego ruchu stwarza możliwości także dla branży motoryzacyjnej: na terenie gminy działa kilka firm motoryzacyjnych i 3 stacje paliw.

Zabytki | edytuj kod

Kościół pw. św. Małgorzaty w Czerniewicach Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Krzemienicy Klasycystyczny dwór drewniany z XVIII/XIX w. oraz park. Murowany zespół dworski z 1843 r. zbudowany w stylu (późno-) klasycystycznym. Kapliczka przydrożna z początku XIX w. z figurą św. Jana Nepomucena

Miejscowości w gminie | edytuj kod

Sołectwa | edytuj kod

Annopol Duży, Annów, Chociw, Chociwek, Czerniewice (dwa sołectwa: wieś i Osiedle Skarpa), Dąbrówka, Gaj, Krzemienica, Lechów, Lipie, Mała Wola, Nowa Strzemeszna, Nowe Studzianki, Paulinów, Podkonice Duże, Podkonice Miejskie, Podkońska Wola, Stanisławów Lipski, Stanisławów Studziński, Strzemeszna, Strzemeszna Pierwsza, Studzianki, Teodozjów, Turobów, Wale, Wielka Wola, Wólka Jagielczyńska, Zubki Duże, Zubki Małe.

Pozostałe miejscowości | edytuj kod

Annopol Mały, Dzielnica, Helenów, Józefów, Paulinów, Podkonice Małe, Zagóry.

Sąsiednie gminy | edytuj kod

Budziszewice[3][4], Cielądz, Inowłódz, Lubochnia, Rawa Mazowiecka, Rzeczyca, Żelechlinek

Zobacz też | edytuj kod

Czerniewice, Krzemienica, Chociw, Lipie

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gmina Czerniewice w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-15]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. a b Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. Granica między gminami Budziszewice a Czerniewice w zależności od dokładności rejestrów kartograficznych jest równa szerokości leśnej drogi, lub też sprowadza się do 1 punktu i wraz z gminami Lubochnia i Żelechlinek tworzy czwórstyk.
  4. Państwowy Rejestr Granic
Na podstawie artykułu: "Czerniewice (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy