DW935


Droga wojewódzka nr 935 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z DW935) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Droga wojewódzka nr 935 (DW935) – droga wojewódzka łącząca Racibórz przez Rydułtowy, Rybnik i Żory z Pszczyną.


Od lat trwają prace nad modernizacją drogi pod nazwą "Regionalna Droga Racibórz - Pszczyna".

10 Kwietnia 2020r. został otwarty odcinek rybnicki od węzła wodzisławskiego do ronda w Żorskiej dzielnicy Rowień, gdzie droga łączy się z autostradą A1. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 r.[1]

Kolejnym etapem będzie odcinek od węzła wodzisławskiego do ronda z ulicą Sportową, co pozwoli całkowicie wyprowadzić ruch tranzytowy poza Rybnik.

Aktualnie prace trwają w Raciborzu, gdzie droga będzie miała charakter obwodnicy miasta, rozpoczynając swój bieg od ronda w miejscowości Rudnik, gdzie połączy się z krajową DK45 która jest popularną alternatywą dla zatłoczonej autostrady A4. Następnie droga pobiegnie przez dzielnicę Miedonia, w budowie jest nowy most na Kanale Ulga oraz nowy most na Odrze w dzielnicy Brzezie, gdzie nowa droga w nowym biegu połączy się z obecną DW935.

W większości odcinków w nowym projekcie droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym z kierunków oraz większość skrzyżowań w formie bezkolizyjnych węzłów.

Historia | edytuj kod

29 września 1989 przy wjeździe drogą do Raciborza, w dzielnicy Brzezie w wyniku wypadku samochodowego zginęli prowadzący program Sonda, Zdzisław Kamiński oraz Andrzej Kurek

Miejscowości leżące przy trasie DW935 | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bez kamer, bez oklasków, bez wstęgi. Od dzisiaj Drogą Regionalną z Rybnika do Żor [WIDEO] » Radio 90 FM, radio90.pl [dostęp 2021-01-19]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "DW935" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy