Daegu


Na mapach: 35°52′N 128°35′E/35,866667 128,583333

Daegu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 maj 2021. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daegu (kor. 대구, w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy: Taegu, Tegu lub Daegu) – położone nad rzeką Geumho czwarte co do wielkości miasto w Korei Południowej należące do miast metropolii oraz stolica prowincji Gyeongsang Północny. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Daegu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Daegu było stolicą prowincji Gyeongsang od 1392 do 1896 roku, obecnie zaś (po zmianie granic administracyjnych prowincji w 1986) jest stolicą prowincji Gyeongsang Północny. W 1995 roku miasto uzyskało status metropolii (Gwangyeoksi).

Daegu jest największym miastem w prowincji Gyeongsang Północny. Podczas panowania dynastii Joseon miasto było administracyjną, ekonomiczną i kulturalną stolicą całego regionu Gyeongsang. W dużej mierze tę rolę spełnia teraz miasto Busan, drugie co do wielkości miasto Korei Południowej.

Podczas wojny koreańskiej miasto znajdowało się w tzw. worku pusańskim, najcięższe bitwy toczyły się wzdłuż rzeki Naktong-gang. Po wojnie zanotowano gwałtowny wzrost liczby ludności.

18 lutego 2003 roku chory psychicznie mężczyzna podpalił pociąg na stacji metra Jungang-no. Spowodowało to śmierć 198 osób i było największą tragedią w Korei Południowej od czasu katastrofy budowlanej domu handlowego Sampoong w Seulu.

Podział administracyjny | edytuj kod

Widok na Daegu

Daegu dzieli się na: 7 okręgów miejskich (gu) i 1 powiat (gun)

Gospodarka | edytuj kod

Przemysł bawełniany, jedwabniczy, maszynowy, spożywczy (tytoniowy, łuszczarnie ryżu, młyny), chemiczny, papierniczy, skórzany, motoryzacyjny. Węzeł kolejowy (stacje Dongdaegu i Daegu) i drogowy. Autostrada z Pusanu i Seulu. Nieopodal lotnisko i wydobycie rud miedzi.

Atrakcje | edytuj kod

Panorama Daegu, widok z góry Aspan

Najbardziej popularnymi parkami są góra Aspan, ze szlakami, świątyniami buddyjskimi, muzeum Wojny Koreańskiej, park Palgongsan z wieloma świątyniami buddyjskimi włączając w to Pagayesa i Donghwasa, park Dalseong z 1500-letnimi fortyfikacjami oraz park Duryu z licznymi szlakami oraz wielkim parkiem rozrywki.

W pobliżu miasta można zwiedzić świątynię Haeinsa zawierającą Goryeo Tripitaka (Palman Daejanggyeong), najstarszą na świecie, kompletną kolekcję buddyjskich pism tripitakę, a także Gyeongju dawną stolicę królestwa Silla.

Kultura | edytuj kod

W obiegowej opinii w Korei Południowej, Daegu odbierane jest jako miasto konserwatywne. Mieszkańcy tego miasta są uważani za skromnych, ciężko pracujących i cierpliwych ludzi. W szczególności kobiety z Daegu uważa się za wyjątkowo piękne.

Daegu jest znane jako centrum koreańskiego baseballu. Swoją siedzibę ma tu także klub piłkarski Daegu FC, grający w pierwszej lidze koreańskiej K-League. Miasto było współgospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2002 roku – z tej okazji wybudowano nowy stadion. W 2003 roku odbyła się tutaj uniwersjada, a w 2011 roku Daegu gościło lekkoatletyczne mistrzostwa świata.

Ludność Daegu jest raczej jednorodna z niewielką liczbą imigrantów. Znajduje się tutaj niewielka społeczność Hindusów, a także anglojęzycznych przybyszy z Zachodu, pracujących w szkołach językowych. Ze względu na obecność amerykańskich baz militarnych (Camp Walker oraz Camp Henry) znajduje się tu także kilka tysięcy Amerykanów.

Znajduje się tutaj pięć uniwersytetów, włączając w to Narodowy Uniwersytet Kyungpook, założony w 1946 roku, Uniwersytet Yeungnam oraz Uniwersytet Keimyung.

W mieście znajduje się hala sportowa Daegu Arena.

Edukacja | edytuj kod

Miasto jest siedzibą Daegu University.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Klasztory buddyjskie | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Podział administracyjny Korei Południowej
  • Miasto specjalne (特別市; 특별시; teukpyeolsi) Seul

Kontrola autorytatywna (miasto liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców):
Na podstawie artykułu: "Daegu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy