Daewoo Lanos


Daewoo Lanos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daewoo Lanos − kompaktowy samochód osobowy produkowany przez południowokoreański koncern Daewoo w latach 1997−2002, od 30 września 1997 do 3 października 2008 roku przez Fabrykę Samochodów Osobowych oraz od grudnia 2004 roku przez AwtoZAZ. Nazwa lanos pochodzi od łacińskich słów: latus - przyjemność i nos - my.

Spis treści

Historia i opis modelu | edytuj kod

Tył Daewoo Lanos w wersji sedan Tył Daewoo Lanos w trzydrzwiowej wersji hatchback Sport Tył Lanosa w pięciodrzwiowej wersji hatchback

W 1997 roku Daewoo Lanos zastąpił przestarzałą technicznie Nexię zbudowaną na bazie ostatniej generacji Opla Kadetta. Auto uzyskało wewnętrzny kod T-100 oraz handlową nazwę Lanos. Wprowadzony został do sprzedaży od razu w trzech wersjach nadwoziowych: 3-drzwiowy hatchback, 5-drzwiowy hatchback oraz sedan. Do napędu tego pojazdu przewidziano trzy jednostki napędowe 1,4 8V, 1,5 8V oraz 1,6 16V (początkowo na rynku polskim dostępne były silniki 1,5 i 1,6). W roku 1999 wprowadzono do produkcji 16 zaworową wersję silnika 1,5.

W połowie 2000 roku zdecydowano się dokonać pierwszej modernizacji Lanosa, która objęła nadwozie oraz wnętrze pojazdu, poprzez zastosowanie nowego wzoru boczków drzwiowych. W wersji sedan zmiany nadwozia objęły część tylną, która uzyskała nowe lampy oraz pokrywę bagażnika. W wersji hatchback odświeżenie zewnętrznej stylistyki przeprowadzone zostało jedynie poprzez zastosowanie tylnych lamp o przyciemnionych kloszach z odmiany Lanos Sport. Tak zmodernizowany pojazd uzyskał nazwę fabryczną T-150. Wraz z liftingiem Lanos w wersji sedan wycofany został z oferty firmy Daewoo w krajach zachodniej Europy. W 2002 roku postanowiono zakończyć produkcję wszystkich odmian tego modelu w Korei.

W październiku 2004 roku rozpoczęto sprzedaż tego modelu na rynku polskim jako FSO Lanos, jednak modele eksportowane na Ukrainę dalej oferowane były pod marką Daewoo (na Ukrainę trafiały również małe partie aut pod marką FSO). Niedługo po tym fakcie wycofano z oferty silniki 1,5 16V (ze względu na konieczność ich importu z Korei). W kwietniu 2007 roku zaprezentowano Lanosa plus, który był atrakcyjną, bardzo dobrze wyposażoną wersją tego auta. Od połowy 2008 roku na rynku polskim oferowano wyłącznie Lanosy plus.

22 kwietnia 2004 GMDAT podpisał z FSO umowę dającą prawa do produkcji Lanosa i Matiza do końca 2006 roku, a prawa do sprzedaży do połowy 2007 roku. Umowa gwarantowała również FSO prawo do eksportu samochodów oraz dostawę części zamiennych w ciągu 7 lat. Jednak na przełomie 2006 i 2007 znów przedłużono prawa do produkcji do końca 2008 roku, a sprzedaży samochodów do połowy 2009. FSO, ze względu na rozwój produkcji Chevroleta Aveo, oraz kończącą się umowę licencyjną zakończyło produkcję Lanosa 3 października 2008 roku. Jego produkcję przyjął AvtoZAZ i od tej pory jest wyłącznym producentem tego modelu na świecie. Początkowo część podzespołów do jego produkcji była importowana z Polski.

Przez pewien czas Lanos zajmował czołowe miejsca na listach sprzedaży w swoim segmencie w Polsce (ok. 2000 r.). Po jego wprowadzeniu na rynek znacznie spadła sprzedaż produkowanego od kilku miesięcy wcześniej Fiata Siena i w mniejszym stopniu jego odmiany Palio Weekend i spadała dalej w kolejnych latach. Z jego powodu planowana na 50 tys. sztuk rocznie produkcja obu tych modeli osiągnęła maksymalnie jedynie 50% tej liczby w 1998 roku. Popularność Lanosa spadła podczas afery dotyczącej bankructwa Daewoo Motors. W późniejszym okresie znacznie wzrosła ze względu na eksport na Ukrainę.

Lanos w Polsce | edytuj kod

Nowe auta FSO Lanos na przyfabrycznym parkingu fabryki FSO w Warszawie

Montaż Lanosa w Polsce z zestawów SKD w Fabryce Samochodów Osobowych rozpoczęto 30 września 1997 roku. Początkowo z silnikami 1,5 8V oraz 1,6 16V.

Już w 1998 roku rozpoczęto produkcję tego pojazdu z wykorzystaniem 60% części polskich (przede wszystkim zmieniono typowo koreańską tapicerkę oraz fotele, nie zapewniające odpowiedniego komfortu europejczykom). Udział polskich części stopniowo rósł i w 1999 roku wynosił 71%, 2000 - 81%, 2001 - 93%, ostatecznie Lanosy produkowane były z 98% wykorzystaniem części polskich.

Ciekawostką jest fakt, że wersja 3 drzwiowa w dalszym ciągu była montowana, ale tym razem z zestawów CKD, wycofano ją z oferty w 2002 roku. W tym samym roku wycofano z oferty silnik 1,5 8V, gdyż nie był on w stanie spełnić normy czystości spalin Euro 3.

W 2000 roku ruszył eksport polskich Lanosów na Ukrainę, w pierwszym roku wysłano prawie 1300 aut, i eksport ten stopniowo rósł aby osiągnąć w 2007 roku ponad 60 tys. egzemplarzy.

FSO Lanos | edytuj kod

Wraz z wycofaniem się w 2004 roku Daewoo z FSO postanowiono zmienić nazwę pod jaką sprzedawany był ten pojazd na FSO Lanos. Pierwsze egzemplarze pod nową marką trafiły do salonów sprzedaży w październiku tego roku. Rok później wycofano z oferty silnik 1,5 16V, gdyż istniała konieczność jego importu z Korei.

Modele eksportowe na Ukrainę dalej oferowane były z jednostkami 1,5 8V jak i 1,6 16V oraz pod marką Daewoo (na Ukrainę trafiły również małe partie pod marką FSO), natomiast na polskim rynku jedynymi jednostkami napędowymi były 1,4 8V i 1,6 16V produkowane w rumuńskim zakładzie Daewoo Automobile Romania.

W kwietniu 2007 roku FSO wprowadziło do oferty model Lanos plus, który był atrakcyjniejszą wersją wyposażeniową Lanosa. Od połowy 2008 roku na rynku polskim dostępne były jedynie Lanosy plus.

3 października 2008 roku nastąpiło planowane zakończenie produkcji Lanosa w zakładzie na Żeraniu.

Lanos na Ukrainie | edytuj kod

Chevrolet Lanos

W grudniu 2004 roku, po zakupie przez koncern AvtoZAZ licencji na produkcję Lanosa T-150 uruchomiono początkowo montaż a później produkcję (z wykorzystaniem części dostarczanych przez FSO) samochodu ZAZ Lanos. Auto to jest licencyjnym odpowiednikiem nieznacznie zmodernizowanego sedana o oznaczeniu T-150. Model ten produkowany jest z silnikami 1,5 8V i 1,6 16V. W listopadzie 2005 roku, ruszył eksport tego modelu, pod marką Chevrolet, do Rosji.

Po zakończeniu w październiku 2008 roku produkcji rodziny samochodów Lanos T-100 w FSO, rozpoczęto etap przenoszenia na Ukrainę osprzętu technicznego niezbędnego do rozpoczęcia seryjnej produkcji Lanosa przez zakład koncernu AvtoZAZ. W marcu 2009 roku uruchomiono seryjną produkcję już ukraińskich Lanosów serii T-100 z przeznaczeniem na rynek krajowy, pod marką ZAZ. Auta te charakteryzują się zmienioną atrapą wlotu powietrza z centralnie umieszczonym logiem firmy ZAZ. Na eksport do Rosji produkowane są samochody nieznacznie zmodernizowanej rodziny T-150, które na tamtejszym rynku oferowane były pod nazwą Chevrolet Lanos i sprzedawane przez sieć dealerów koncernu General Motors, a od 1 lipca 2009 roku oferowane są w Rosji auta pod nazwą ZAZ Chance[1], których sprzedażą zajmuje się przedstawiciel koncernu AvtoZAZ.

W 2007 roku na salonie motoryzacyjnym w Kijowie zaprezentowano prototyp samochodu ZAZ Lanos M z całkowicie zmodernizowanym nadwoziem. Uruchomienie produkcji Lanosa po modernizacji na Ukrainie planowane jest w 2009 roku, jednak na razie nie wiadomo czy będzie to wcześniej zaprezentowany Lanos M czy też model po innej modernizacji.

Latem 2001 roku wprowadzono do oferty samochód Daewoo L-1300, był to polski Lanos sedan z ukraińskim gaźnikowym silnikiem MeMZ-301 o pojemności 1,3 l i mocy 63 KM. W następnym roku jednostka gaźnikowa zastąpiona została wyposażonym w wtrysk jednopunktowy, silnikiem MeMZ-307 o mocy 70 KM. Jednostki te pracowały z ukraińską 5-biegową manualną skrzynią biegów z modelu ZAZ Slavuta. Niedługo po wprowadzeniu tego modelu do oferty zmieniono jego nazwę na Daewoo Sens. W 2006 roku podjęto eksport auta do Rosji jako ZAZ Sens. W 2007 roku na międzynarodowych targach motoryzacyjnych SIA 2007 w Kijowie przedstawiono prototyp samochodu ZAZ Lanos 1,4 ze zmodernizowaną jednostką napędową produkcji AvtoZAZ-Motor z Melitopola oraz ze skrzynią biegów z Lanosa 1,5 8V. Nowy silnik o oznaczeniu MeMZ-317 ma moc maksymalną 77 KM i pojemność 1,4 l. Pojazd ze zmienionym silnikiem i skrzynią biegów wprowadzony został do sprzedaży na Ukrainie jeszcze w tym samym roku pod nazwą Daewoo Lanos 1,4 i powstawał w ten sam sposób co Sens (produkowany w Polsce bez silnika, silnik i skrzynia biegów montowane na Ukrainie). W marcu 2009 roku rozpoczęła się na Ukrainie sprzedaż modeli Sens i Lanos 1,4, produkowanych przez fabrykę mieszczącą się w mieście Zaporoże pod zmienioną marką z Daewoo na ZAZ.

Pod koniec 2017 r. produkcja Lanosa na Ukrainie została zakończona z powodu spadku popytu w związku ze zmniejszeniem cła na import używanych samochodów z zagranicy[2].

Lanos w Rosji | edytuj kod

W 1998 roku rosyjska firma TagAZ rozpoczęła montaż trzech modeli nowej generacji koncernu Daewoo: Lanosa, Nubiry oraz Leganzy pod własną marką Doninwest. Lanos oferowany przez rosyjską spółkę nosił oznaczenie Doninwest Assol i napędzany był silnikami 1,5 8V lub 1,6 16V. Montaż pojazdów zlokalizowany został w upadłej fabryce kombajnów w miejscowości Taganrog. W 2000 roku z powodu kłopotów finansowych postanowiono zakończyć montaż aut konstrukcji Daewoo i wejść w spółkę z koncernem Hyundai.

ZAZ Lanos Pick-up | edytuj kod

ZAZ Lanos Pick-up ZAZ Lanos Pick-up − tył pojazdu

W maju 2006 roku rozpoczęła się produkcja furgonu bazującego na Lanosie. Auto to posiada całkowicie samonośne nadwozie, w którego tylnej części znajduje się wykonana z laminatu cześć bagażowa. Przednia część pojazdu razem z kabiną kierowcy przejęta została z osobowej wersji Lanosa. Pojazd ten oferowany jest wyłącznie z silnikiem 1,5 8V, natomiast na rynku rosyjskim z motorem 1,3 o mocy 70 KM z modelu Sens (sprzedawany jako ZAZ Sens Furgon). Od marca 2009 roku na rynku ukraińskim model ten oferowany jest pod marką ZAZ.

Od marca 2009 roku ZAZ należący do koncernu UkrAwto jest wyłącznym producentem Lanosa i jego pochodnych wersji.

Dane techniczne | edytuj kod

Wersje wyposażeniowe | edytuj kod

  • S
  • SE
  • SX

Za dopłata można było Lanosa wyposażyć w: ABS, poduszkę powietrzną dla kierowcy i pasażera, wspomaganie kierownicy (seryjnie w wersji SE, SX), klimatyzację manualną, elektryczne szyby przednie (seryjnie w wersji SE, SX), elektryczne szyby tylne (bardzo rzadko spotykane nawet w najbogatszych wersjach), elektryczne sterowanie prawego lusterka (seryjnie w wersji SX), alufelgi 14" lub 15", centralny Zamek (seryjnie w wersji SE, SX), światła przeciwmgielne (seryjnie w wersji SE, SX). Dodatkowo była możliwość zakupu i montażu przeznaczonego do Lanosa podłokietnika dla foteli z przodu oraz aluminiowych obręczy na zegary.

Wersje specjalne | edytuj kod

FSO Lanos plus

Daewoo Lanos Style | edytuj kod

Wersja specjalna Lanosa – Style, była dostępna w sprzedaży w 2000 i 2001 roku, nadwozie było lakierowane analogicznie jak w modelu Matiz Style. Wersja ta była wyposażona w: odtwarzacz płyt kompaktowych, aluminiowe felgi, autoalarm, barwione szyby, przednie światła przeciwmgielne, antenę, elektrycznie regulowane szyby przednie, centralny zamek, wspomaganie układu kierowniczego i Immobilizer.

Daewoo Lanos Sport | edytuj kod

Był to trzydrzwiowy Lanos z silnikiem 1,6 16V. Miał on bogate wyposażenie w stosunku do wersji standardowej, obejmujące m.in. gałkę zmiany biegów i kierownice obszyte skórą, oraz fotele lepiej trzymające na boki. Oferowany był w latach 2001-2002.

FSO | edytuj kod

Kolejna edycja była stworzona z okazji zmiany nazwy spółki na FSO S.A. Dostępna pod koniec 2004 i na początku 2005 roku w Polsce, posiadała złote emblematy FSO. Był to pięciodrzwiowy Lanos hatchback, w kolorze złoto-oliwkowym z bazowym silnikiem 1,4 8V. Dodatkowo wyposażony był w m.in.: wspomaganie kierownicy, ABS, dwie poduszki powietrzne, czujniki cofania, alufelgi, przyciemniane szyby, inny wzór tapicerki, panel centralny w kolorze srebrnym, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby, radio z CD, zderzaki lakierowane w kolor nadwozia i tylny spojler. Lanos w takiej wersji kosztował 45 400 złotych.

FSO Lanos Plus | edytuj kod

Od 26 kwietnia 2007 roku w sprzedaży znalazł się Lanos plus (atrakcyjniejsza wersja Lanosa). Od podstawowego modelu różnił się kilkoma szczegółami: zderzakami w kolorze nadwozia, czujnikami parkowania, kokpitem w kolorze srebrnym, dywanikami z logiem "Lanos plus", lampami przeciwmgielnymi, radiem CD, poduszką powietrzną kierowcy, listwami bocznymi, kratą wlotu powietrza w kolorze nadwozia. W zależności od nadwozia 5-drzwiowy hatchback posiada silnik 1,4 8V, nadwozie w kolorze czarnym lub czerwonym, tapicerką z wzorami w kolorze czerwonym, tylnym spojlerem, przyciemnionymi kloszami reflektorów, kierownica pokrytą czerwono-czarną skórą, skórzanym mieszkiem dźwigni zmiany biegów, a 4-drzwiowy sedan silnikiem 1,6 16V, nadwoziem w kolorze srebrnym lub złotym, kierownicą obszytą czarną skórą, tapicerką ze wzorami w kolorze srebrnym lub złotym, elektryczną regulacją szyb przednich, centralnym zamkiem, podłokietnikiem z przodu.

Bezpieczeństwo | edytuj kod

W wersji podstawowej Lanos wyposażony był w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Dla pasażera w drugim rzędzie siedzeń, osoba siedząca pośrodku ma do dyspozycji pas biodrowy, dodatkowe wzmocnienia kabiny pasażerskiej, komory silnika, a także metalowe wzmocnienia w drzwiach. Dodatkowo można dokupić ABS oraz Airbag dla kierowcy i pasażera, wyposażenie seryjne w najbogatszej wersji wyposażenia. W testach zderzeniowych Euro-NCAP auto uzyskało średnie oceny, trzy gwiazdki na cztery możliwe(później dopiero wprowadzono piątą gwiazdkę) najbardziej zagrożony jest pieszy podczas uderzenia w przód pojazdu.

Poziom produkcji | edytuj kod

W 2001 r. rozpoczął się eksport zestawów montażowych Lanosa w standardach CKD i SKD na Ukrainę. Eksport na Ukrainę szybko wzrastał. O ile w 2002 r. wyeksportowano 9112 sztuk, to w 2003 r. 22 127 sztuk. Od tego ostatniego roku był to dominujący rynek zbytu firmy i modelu. Dane w tabeli dla lat 2001-2008 zawierają w sobie wyeksportowane standardy montażowe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rafał Żaglewski: Chevrolet Lanos teraz jako Chance. Samar, 14 lipca 2009. [dostęp 1 września 2009].
  2. AndrzejA. Kublik AndrzejA., Na Ukrainie wstrzymano produkcję lanosów. Dawny hit z FSO przegrywa z używanymi autami z importu, wyborcza.pl, 5 grudnia 2017 [dostęp 2018-10-25] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Daewoo Lanos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy