Daniel Daly


Daniel Daly w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dan Daly

Daniel Joseph „Dan” Daly (ur. 11 listopada 1873 w Glen Cove w stanie Nowy Jork, zm. 28 kwietnia 1937) był żołnierzem Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej w stopniu Sergeant Major (starszego sierżanta sztabowego) i jednym z 19 ludzi (z czego 7 żołnierzy piechoty), którzy zostali odznaczeni Medalem Honoru dwukrotnie.

Pierwszy Medal Honoru otrzymał za jego zasługi podczas powstania bokserów w Chinach. W 1900 roku, jako szeregowiec, został przydzielony do ochrony amerykańskiej ambasady w Pekinie. Podczas gdy reszta wojska postanowiła zaopatrzyć się w dodatkową broń i posiłki, aby odbudować uszkodzone fortyfikacje w ambasadzie, szer. Daly jako ochotnik został sam na posterunku do czasu powrotu towarzyszy. Właśnie wtedy ambasadę zaatakowali bokserzy. Daly sam obronił fortyfikację ambasady, zabijając ok. 200 żołnierzy wroga, uzbrojony jedynie w karabin powtarzalny i bagnet[1].

Drugi Medal Honoru zdobył już jako sierżant podczas amerykańskiej okupacji Haiti w 1915 roku. Jego oddział 35 osób wpadł w zasadzkę ok. 400 haitańskich powstańców. Amerykański oddział zdołał przyjąć pozycje obronne przy rzece, ale byli otoczeni przez wroga. Jedyny ciężki karabin maszynowy w oddziale wpadł do rzeki podczas zajmowania pozycji obronnych. Sierż. Daly na ochotnika postanowił wyłowić karabin z dna rzeki, co też mu się udało. Potem, jako dowodzący jednego z trzech pododdziałów, wyprowadził swoich żołnierzy z oblężenia i doprowadził bezpiecznie do amerykańskiej bazy[2].

Dan Daly jest znany ze swojego sławnego okrzyku podczas stoczonej w czerwcu 1918 r. w trakcie I wojny światowej bitwy pod Belleau Wood w okolicach Paryża: Come on, you sons of bitches, do you want to live forever? („No dalej, sukinsyny. Chcecie żyć wiecznie?”), kiedy podczas oblężenia poprowadził swój oddział do zwycięstwa przeciw liczebniejszemu i lepiej uzbrojonemu oddziałowi wroga.

Dan Daly odszedł ze służby w piechocie 6 lutego 1927 roku.

Oprócz Medalu Honoru został również odznaczony między innymi Krzyżem za Wybitną Służbę oraz francuskim Krzyżem Wojennym[3]. Jego imię nosi amerykański niszczyciel USS Daly (DD-519).

Przypisy | edytuj kod

  1. The Irish and the Medal of Honor. Dan Daly (ang.). The Irish Cultural Society of the Garden City Area. [dostęp 23 lutego 2010].
  2. Sergeant Major Daniel J. Daly, USMC (ang.). Marine Corps Legacy Museum. [dostęp 23 lutego 2010].
  3. SERGEANT MAJOR DANIEL „DAN” JOSEPH DALY, USMC (ang.). United States Marines Virtual Birthplace Memorial. [dostęp 23 lutego 2010].
Na podstawie artykułu: "Daniel Daly" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy