Dankmar Adler


Dankmar Adler w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Auditorium Building w Chicago

Dankmar Adler (ur. 3 lipca 1844 w Lengsfeld (dzisiaj Stadtlengsfeld) pod Eisenach (Niemcy), zm. 16 kwietnia 1900 w Chicago) – amerykański architekt, z pochodzenia niemiecki Żyd. Odegrał istotną rolę w szkole chicagowskiej.

Był synem rabina. W wieku 10 lat wyemigrował wraz z rodziną do Ameryki. Resztę dzieciństwa spędził w Detroit. Studiował na Uniwersytetach Michigan i Chicago architekturę, tam też w roku 1861 osiedlił się jako architekt. W 1881 razem z Louisem Sullivanem założył biuro architektoniczne Adler & Sullivan.

Adler był prezydentem Western Association of Architects, sekretarzem American Institute of Architects i członkiem wielu innych stowarzyszeń zawodowych. W latach 1873-1877 był też sekretarzem United Hebrew Charities Chicago. Biuro Adler & Sullivan było głównym przedstawicielem stylu nazywanego Chicago School of Architecture (Chicagowska Szkoła Architektury). W samym Chicago według ich projektów powstał między innymi Central Music Hall oraz liczne budowle świeckie i sakralne. Biuro współpracowało także przy powstaniu Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Projekty (wybór) | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Deutsche Biographische Enzyklopädie K. G. Saur Verlag, München 1995, ​ISBN 3-598-23161-X​.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Dankmar Adler" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy