Danny Carey


Danny Carey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Daniel Edwin Carey (ur. 10 maja 1961 w Paola w stanie Kansas w USA[1]), amerykański perkusista, znany przede wszystkim z występów w zespole metalu progresywnego Tool, którego członkiem pozostaje od 1990 roku. Od 2015 roku występuje także w zespole Legend of the Seagullmen[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Carey pierwszy raz zetknął się z perkusją w wieku dziesięciu lat, kiedy dołączył do szkolnego zespołu i zaczął uczęszczać na lekcje gry na werblu. Dwa lata później, Carey ćwiczył już na całym zestawie perkusyjnym i pracował z prywatnym nauczycielem. W szkole średniej był dobrze zapowiadającym się graczem baseballa i proponowano mu profesjonalną karierę. Pod koniec liceum Carey dołączył do szkolnego zespołu jazzowego i ćwiczył pod okiem nowego nauczyciela, który ukierunkował go na grę jazzową i rozwijał jego umiejętności w tym stylu muzycznym. Następnie studiował przez trzy i pół roku na wydziale muzycznym Uniwersytetu Missouri.

Duża zmiana w życiu Careya nastąpiła w r.1986 wraz z jego przeprowadzką do Los Angeles w Kalifornii gdzie miał możliwość grania z Carole King, oraz z zespołem Pigmy Love Circus. Grał także w Green Jellÿ i nagrał album Cereal Killer. Potem zaczął grać w formacji Tool po tym, jak poznał wokalistę Maynarda Jamesa Keenana, oraz gitarzystę Adama Jonesa. Poza Toolem, Carey znajduje czas aby grać w innych projektach, takich jak Pigmy Love Circus, VOLTO!, i ZAUM.

Danny Carey został sklasyfikowany na trzecim miejscu w rankingu Teraz Rock w 2006 w kategorii Instrumentalista.

Instrumentarium | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

  • Morgan Agren's Conundrum: A Percussive Misadventure (2013, film dokumentalny, reżyseria: Carl Millard King)

Przypisy | edytuj kod

  1. Danny Carey (ang.). www.drummerworld.com. [dostęp 2012-02-02].
  2. Kory Grow: Tool, Mastodon Members Form Supergroup Legend of the Seagullmen (ang.). www.rollingstone.com. [dostęp 2016-10-31].
  3. a b c d Tool - Danny Carey Drum Kit Gear and Drum Set Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2009-08-03].
  4. Synesthesia Presents The Mandala Drum, Designed With Danny Carey Of Tool (ang.). news.harmony-central.com. [dostęp 2009-08-03].
  5. Danny Carey - Paiste Artist Since May 1992 (ang.). www.paiste.com. [dostęp 2009-08-03].
  6. Danny Carey - Tool - Danny's perfect pair (ang.). www.vicfirth.com. [dostęp 2009-08-03].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Danny Carey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy