Dariusz Luks


Dariusz Luks w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Luks (ur. 11 sierpnia 1970 w Knurowie) – polski siatkarz, potem trener. Jako zawodnik reprezentował barwy Górnika Radlin i Skry Bełchatów. W polskiej ekstraklasie był szkoleniowcem m.in. Górnika Radlin, AZS-u Białystok i Jadaru Radom.

Spis treści

Kariera zawodnicza w piłce siatkowej | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Karierę sportową zaczynał w wieku 16 lat w Górniku Radlin. Barwy tego zespołu bronił przez prawie całą karierę zawodniczą. Pierwsze kroki stawiał pod okiem trenerów, Tadeusza Szostoka i Stefana Adamczyka. Z radlińską drużyną wywalczył mistrzostwo Śląska juniorów. W tejże kategorii wiekowej w koszulce Górnika uczestniczył półfinałach mistrzostw kraju. Na jeden sezon 1999/2000 odszedł do Skry Bełchatów, wówczas beniaminka ekstraklasy. W 2000 roku, w barwach tego klubu, zaliczył spadek z najwyższej klasy ligowej.

Piłka siatkowa na plaży | edytuj kod

Po zakończeniu sezonu halowego brał udział w turniejach piłki siatkowej na plaży. Jego partnerem w zespole był zazwyczaj Zbigniew Żukowski. W 2002 roku wywalczył z nim puchar krajowy. Z tym zawodnikiem zdobył także wicemistrzostwo Polski. W 2004 roku objął na krótko posadę trenera polskiej reprezentacji siatkarzy plażowych.

Kariera trenerska w piłce siatkowej | edytuj kod

Karierę trenerską zaczynał jako asystent szkoleniowca, Zbigniewa Błaszczaka, w zespole Górnika Radlin. Wtedy zespół wywalczył awans do finału I ligi, gdzie uległa z AZS-owi Politechnice Warszawa, a w spotkaniach barażowych KS-owi Nysie. W roli pierwszego szkoleniowca zadebiutował w sezonie 2003/2004 pod odejściu z Górnika trenera Zbigniewa Błaszczaka. W 2004 roku, pod jego kierunkiem, radlinianie awansowali do Polskiej Ligi Siatkówki, zwyciężając w barażu drużynę BBTS-u Originalu Siatkarza Bielsko-Biała.

Na początku grudnia tego samego roku postanowił zrezygnować z trenowania Górnika na rzecz Jokera Piła, zespołu występującego w I lidze. Z tym klubem również wywalczył awans do ekstraklasy. Po słabych wynikach drużyny w lidze, w kwietniu 2006 roku, opuścił pilski zespół. W czerwcu tego samego roku objął stanowisko szkoleniowca beniaminka Polskiej Ligi Siatkówki, Jadaru Radom. W tymże czasie został asystentem trenera drugiej kadry reprezentacji Polski, Krzysztofa Felczaka. Pod dowództwem Luksa radomianie w klasyfikacji generalnej ligi sezonu 2006/2007 zajęli 7. miejsce. 18 października 2007 roku, po porażkach zespołu z Radomia w trzech pierwszych kolejkach ligowych, podał się do dymisji.

Od stycznia 2008 był trenerem zespołu występującego w LSKAZS-u Białystok, natomiast od sierpnia 2010 był trenerem pierwszoligowego zespołu Trefla Gdańsk, zastępując tymczasowego selekcjonera, Piotra Szulca. Zespół przez niego prowadzony awansował do Plus Ligi[1].

W sezonie 2011/2012 trener zespołu PLKS Pszczyna, potem Trefl Gdańsk. W trakcie sezonu 2012/13 został trenerem żeńskiej drużyny PTPS Piła[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Awans do PlusLigi z zespołem Trefla Gdańsk w sezonie 2010/2011.
  2. Orlen Liga: Dariusz Luks nowym trenerem PTPS Piła (pol.). eurosport.onet.pl.pl. [dostęp 5 kwietnia 2013].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Dariusz Luks" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy