Dariusz Zawadka


Dariusz Zawadka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Zawadka (ur. 23 stycznia 1967 w Garwolinie) – polski żołnierz, pułkownik rezerwy SZ RP. Od listopada 2013 do stycznia 2016 wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń”[1][2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Od 1991 roku pełnił służbę w JW 2305, kolejno na stanowiskach: Operator Sekcji Bojowej, Zastępca i Dowódca Sekcji Bojowej, Zastępca Dowódcy Oddziału Bojowego i Zastępca Szefa Wydziału Szkolenia. W 2004 roku odszedł ze służby po kontuzji odniesionej w czasie skoku spadochronowego. Następnie pracował w sektorze prywatnym na stanowiskach kierowniczych i konsultingowo-doradczych. 24 lipca 2008 po powołaniu z rezerwy objął dowództwo JW 2305.

30 lipca 2010 podał się do dymisji, której powodem miał być zamiar obsadzenia stanowiska Dowódcy Wojsk Specjalnych przez płk. Piotra Patalonga[3].

W czasie swej służby pięciokrotnie uczestniczył w operacjach zagranicznych: na Haiti, Wschodniej Slawonii, dwukrotnie w Kosowie oraz w Iraku. Był również Oficerem Łącznikowym przy Dowództwie Centralnym USA (USCENTCOM).

Ukończył wiele zagranicznych i krajowych kursów specjalistycznych między innymi Taktyczny Kurs Antyterrorystyczny (1991), Kurs Skoczka Spadochronowego w Oleśnicy (1993), kurs języka angielskiego w Eastbourne (Anglia), kurs obsługi i konserwacji uzbrojenia komandosów w Palm Beach (1998), specjalistyczny kurs języka angielskiego, kurs spadochronowy „Airborne” i kurs taktycznego naprowadzania statków powietrznych, i przygotowania lądowisk „Pathfinder” w Lackland Fort Benning (2000). Kształcił się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Akademii Obrony Narodowej, Canadian International Management Institute Harvard Business School – Management oraz Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku – Instytut Kształcenia Podyplomowego – Ochrona Informacji Niejawnych i Prawnie Chronionych. Absolwent Advanced Management Program (AMP) na IESE Business School (2014)[4].

Został nagrany na rozmowie ze Sławomirem Nowakiem i Andrzejem Parafianowiczem dotyczącej przestępstw skarbowych, będącej częścią afery podsłuchowej. 20 lipca 2020 został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod zarzutem korupcji[5][6].

Odznaczenia | edytuj kod

Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 2 kwietnia 1998 za wykazanie szczególnej odwagi w czasie pełnienia misji pokojowej we Wschodniej Slawonii[a] został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność[7].

Uwagi | edytuj kod

  1. Dotyczy Operacji Little Flower – akcję pojmania podejrzanego o przestępstwa wojenne Slavko Dokmanovicia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Były dowódca Grom wiceprezesem PERN "Przyjaźń" – nafta.wnp.pl
  2. PERN: Odwołano prezesa i wiceprezesów
  3. Dowódca GROM płk Dariusz Zawadka podał się do dymisji (link sprawdzony 2010-07-31)
  4. Dariusz Zawadka – wykształcenie – linkedin.com
  5. Były dowódca GROM zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji (sylwetka) – społeczeństwo, www.wnp.pl [dostęp 2020-08-19]  (pol.).
  6. Były minister transportu Sławomir Nowak zatrzymany pod zarzutem korupcji. Bankier.pl, 2020-07-20. [dostęp 2020-07-20].
  7. M.P. z 1998 r. nr 19, poz. 284 – pkt 144
Na podstawie artykułu: "Dariusz Zawadka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy