Deception Island


Na mapach: 62°58′37″S 60°39′00″W/-62,976944 -60,650000

Deception Island w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deception Island (Wyspa Zwodnicza) – wyspa położona w archipelagu Szetlandów Południowych na Oceanie Południowym u wybrzeży Antarktydy.

Wyspa Zwodnicza jest wierzchołkiem kaldery wulkanu wypełnionej wodą i zajmuje obszar o średnicy 12 km. Najwyższym jej punktem jest szczyt Mount Pond, liczący 542 m n.p.m. Wyspa ma kształt podkowy; pomiędzy lądem znajduje się wąski przesmyk Neptune's Bellows o szerokości 230 metrów. Obok znajduje się wyrwa w skale, nazwana „Oknem Neptuna” (Neptune's Window). Na wyspie, nad Zatoką Wielorybnika (Whaler's Bay), znajdują się gorące źródła i wulkaniczne plaże.

Według niektórych źródeł to właśnie z tej wyspy, z miejsca zwanego Oknem Neptuna, amerykański podróżnik i badacz Nathaniel Palmer po raz pierwszy zobaczył w 1820 roku Antarktydę.

Deception Island była od początku odkrycia wykorzystywana przez rybaków, łowców fok i wielorybników, a także badaczy z całego świata – istniała tu m.in. baza naukowa British Antarctic Survey. W latach 30. Wielkiego Kryzysu została opuszczona. W 1967 roku (w czasie erupcji, która wywołała powiększenie się wyspy) rozpoczęto pierwsze ewakuacje[potrzebny przypis]; kolejna próba stworzenia stacji na wyspie (chilijskie stacje Pedro Aguirre Cerda i Gutierrez Vargas) zakończyła się po erupcji wulkanu w 1969 roku. Obecnie na wyspie znajdują się dwie czynne w sezonie letnim stacje, argentyńska Decepción i hiszpańska Gabriel de Castilla.

Obecnie jedyny ślad po bazach stanowią zardzewiałe zbiorniki, rozpadające się kotły grzewcze, silosy, chaty, dwa groby oraz porozrzucane wszędzie elementy maszyn, wśród nich również koła zębate patentu André Citroëna.

W 1928 roku, z urządzonego na wulkanicznej plaży prowizorycznego lotniska samolotem firmy Lockheed wystartował lotnik, który dokonał pierwszego lotu transantarktycznego. Wrak samolotu można było jeszcze do niedawna oglądać wśród ruin bazy – niedawno został on usunięty z wyspy w ramach projektu likwidacji szkodliwych dla fauny i flory materiałów (obejmującego również zabezpieczenie azbestu, wciąż zalegającego w zachowanych kotłach parowych)[potrzebny przypis].

Kalderę wulkanu wypełnia duża zatoka Port Foster. Whaler's Bay jest mniejszą zatoką znajdującą się wewnątrz Deception Island, nazwaną przez francuskiego badacza Jean-Baptiste Charcot ze względu na zwiększoną aktywność wielorybników w tym obszarze na początku XX wieku[potrzebny przypis]. Po ich bazie – norweskiej Aktieselskabet Hektor – pozostała plaża usłana kośćmi wielorybów oraz co najmniej jedną starą, drewnianą łodzią.

Na Wyspie Zwodniczej można spotkać takie gatunki zwierząt, jak pingwiny antarktyczne, wydrzyki, mewy czy uchatki. Ponadto w ciepłych wodach przybrzeżnych można dojrzeć kryla i inne wodne skorupiaki oraz jeżowce. Na plażę często wyrzucana jest galaretowata ikra ryb z rodziny minogowatych[potrzebny przypis].

Zdjęcia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Szetlandy Południowe

Kontrola autorytatywna (wyspa):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Deception Island" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy