Dekanat kolski


Dekanat kolski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dekanat kolski z podziałem na parafie Świątynie parafialne dekanatu kolskiego Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole Kościół MB Częstochowskiej w Kole Kościół Świętego Bogumiła w Kole Kościół Narodzenia NMP w Chełmnie nad Nerem Kościół Wniebowzięcia NMP w Grzegorzewie Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach Kościół Świętego Bartłomieja w Osieku Wielkim Kościół Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu Kościół Świętego Jakuba Apostoła we Wrzący Wielkiej

Dekanat kolski – jeden z 33 dekanatów rzymskokatolickiej diecezji włocławskiej. Przywrócony do istnienia 2 lutego 2015 r.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początkowo Ziemia Kolska administracyjnie należała do archidiecezji gnieźnieńskiej. Jest pewne, że w 1772 r. parafie należały do dekanatu Konin, który obejmował 27 wspólnot. Taki stan rzeczy utrzymał się do 30 czerwca 1818 r., kiedy to na mocy bulli Ex imposita Nobis papieża Piusa VII utworzono diecezję kujawsko-kaliską. W jej skład włączono parafie Ziemi Kolskiej.

Nowa diecezje dzieliła się na trzy oficjały - włocławski, kaliski i piotrkowski. W oficjale generalnym kaliskim, 1818 r., utworzono dekanat Koło. Należało do niego 11 parafii: Koło, Białków, Brudzew, Dęby Szlacheckie, Dobrów, Janiszew, Kramsk, Krzymów, Osiek Wielki, Russocice i Wyszyna.

W XIX wieku na wniosek władz carskich do dekanatu kolskiego włączono dekanat izbicki. W tym czasie cały powiat kolski znajdował się w jednym dekanacie, w którego skład wchodziły aż 23 parafie. Taki stan rzeczy utrzymał się do 1905 r. 28 października 1925 r., na mocy bulli Vixdum Poloniae unitas papieża Piusa XI przywrócono diecezję włocławską, do której przyłączono Ziemię Kolską. Wówczas do dekanatu kolskiego włączono także 7 parafii dekanatu kłodawskiego przyłączonego z diecezji łódzkiej.

W listopadzie 1952 r. z parafii położonych we wschodniej części utworzono ponownie dekanat kłodawski. W 1994 r., po powstaniu nowych parafii w Kole i Ochlach, dokonano podziału dekanatu na dwie części. Południowa część znalazła się w dekanacie kolskim I, a północno-wschodnia w dekanacie kolskim II.

Dekretem z 2 lutego 2015 r. dekanat kolski został przywrócony[1]. W jego skład włączonych zostało 9 parafii, głównie z dotychczasowego dekanatu kolskiego II oraz wszystkie parafie miasta Koła.

Parafie | edytuj kod

W skład dekanatu kolskiego wchodzą następujące parafie:

Władze dekanatu | edytuj kod

Dziekan dekanatu kolskiego

  • ks. kan. Władysław Waszak - proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Kole

Wicedziekan

  • ks. kan. Krzysztof Pietryga - proboszcz parafii w Grzegorzewie

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • J.St. Mujta. Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole. Koło 2003
  • J. Świgoniak. Święty Bogumił, patron ziemi kolskiej i parafii w Kole. Kraków 2009

Przypisy | edytuj kod

  1. Bp Mering zatwierdził korektę administracyjną granic dekanatów diecezji włocławskiej - Aktualności - AKTUALNOŚCI - DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA, www.diecezja.wloclawek.pl [dostęp 2018-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-16]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Dekanat kolski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy