Demografia Indii


Demografia Indii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wzrost liczby ludności Indii

Indie zamieszkuje ponad 1,3 miliarda ludzi, co stanowi 1/6 ludności świata. Społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym jak i wyznaniowym.

Spis treści

Statystyki | edytuj kod

Gęstość zaludnienia Indii

Rozwój i rozmieszczenie | edytuj kod

Przyrost naturalny Indii

Indie to drugi, po Chinach, najludniejszy kraj świata, w którym mieszka ok. 16% ludności świata. Eksplozja demograficzna rozpoczęła się w latach 70. kiedy to w latach 1971-1981 przybyło prawie 140 mln ludzi, a dziesięć lat później ogólna liczba ludności wzrosła aż o 160 mln. Uważa się, że w 2010 roku, liczba osób zamieszkujących Indie, wyniesie ponad 1 200 mln.

Ludność nie jest rozmieszczona zbyt równomiernie. Około 40% zamieszkuje stany Niziny Hindustańskiej, na której gęstość zaludnienia wynosi 450 osób/km², zaś w delcie Gangesu aż 800 osób/km². Również Indie południowe są gęsto zaludnione, gdyż w Kerali gęstość zaludnienia wynosi 1000 osób/km². Najmniej zaludniona jest wyżyna Dekanu, półwysep Kathijawar, pustynia Thar i przedgórze Himalajów, gdzie średnia gęstość zaludnienia wynosi 50 osób/km².

Struktura płci i wieku | edytuj kod

W Indiach utrzymuje się przewaga mężczyzn, która wynosi 51,5% populacji. Jest to cecha charakterystyczna krajów rozwijających się.

Społeczeństwo Indii, jak przystało na kraj rozwijający się, jest młode, a średnia wieku wynosi 25 lat. Struktura wiekowa ma charakter wyrównany – jej zróżnicowanie pomiędzy stanami jest znikome. Nieco większy udział ludności starszej (więcej niż 5%) cechuje jedynie stany bardziej rozwinięte.

Ruch naturalny | edytuj kod

Poziom urodzeń w Indiach zmniejsza się z roku na rok, ale spada także poziom zgonów. Jest to związane ze zmniejszeniem umieralności niemowląt, rozwijaniem się medycyny i oświaty. Na początku lat wprowadzono politykę kontroli urodzin.

Średnia długość życia wciąż się zwiększa. W 1995 roku wynosiła dla kobiet 61 lat, a dla mężczyzn 60, zaś obecnie dla kobiet 71 lat, a dla mężczyzn – 66.

Migracje | edytuj kod

Struktura etniczna i wyznaniowa | edytuj kod

Poziom analfabetyzmu w Indiach. Zielony obszar reprezentuje najlepiej wykształcone społeczeństwo.

Struktura językowa kraju jest bardzo zróżnicowana. Z badań wynika, że w użyciu jest ponad 1000 języków i dialektów.

Mozaika etniczno-językowa wpływa w zaskakująco małym stopniu na podział społeczeństwa. Linię podziału stanowi struktura wyznaniowa.

Podział kastowy | edytuj kod

 Osobny artykuł: system kastowy.

W niepodległych już Indiach, oficjalnie zniesiono w 1950 roku narzucony przez hinduizm podział społeczeństwa na kasty. Jednak w rzeczywistości funkcjonuje on nadal. Ludzie znajdujący się poza podziałem kastowym stanowią ok. 15% populacji. Największy odsetek stanowią oni w gęsto zaludnionych stanach północnych Indii, zaś największymi skupiskami są wszystkie wielkie aglomeracje Indii.

Struktura wykształcenia i zawodowa | edytuj kod

Pod względem wykształcenia, w ostatnich latach sytuacja uległa poprawie. Poziom wykształcenia Indii jest silnie zróżnicowany regionalnie i pomiędzy grupami religijnymi. Najwięcej osób z wysokim wykształceniem jest w Kerali, Goa i wielkich aglomeracjach miejskich.

60% ludności pracuje w rolnictwie. Udział rolnictwa w PKB Indii wynosi 20%. W przemyśle pracuje 12% siły roboczej. Najdynamiczniej rozwijający się jest sektor usług, który zatrudnia 28% siły roboczej i jego udział w PKB Indii wynosi 60%. Bezrobocie w Indiach wynosi 8%.

Historia przyrostu naturalnego w Indiach | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Demografia Indii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy