Deutsche Tourenwagen Masters


Deutsche Tourenwagen Masters w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania DTM 2007 – wyścig na torze Oschersleben

DTM (pełna nazwa od 2000 roku Deutsche Tourenwagen Masters; w latach 1984-1995 Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) – najważniejsza seria wyścigowa samochodów w Niemczech. Obok brytyjskiej BTCC, najbardziej prestiżowa europejska seria wyścigowa w tej kategorii. W DTM startowało wielu kierowców Formuły 1, m.in. Ralf Schumacher, David Coulthard, Mika Häkkinen, Paul di Resta i Robert Kubica.

Spis treści

Początki | edytuj kod

DTM powołano do życia w 1984 roku jako następcę DRM (Deutsche Rennsport Meisterschaft). W pierwszym sezonie wzięło udział sześciu konstruktorów (Rover, BMW, Alfa Romeo, Ford, Chevrolet oraz Volvo). Mistrzostwa szybko zyskały popularność, do stawki wkrótce dołączyli nowi konstruktorzy, m.in. Audi oraz Mercedes.

Kryzys i likwidacja DTM | edytuj kod

Kryzys nastąpił na początku lat 90. XX wieku. Wewnętrzne spory o kształt regulaminu technicznego spowodowały wycofanie się zespołu Audi w 1992 roku. Trzy lata później seria uległa likwidacji, a w jej miejsce powołano ITC (International Touring Car Championship). Jednak, gdy w 1996 roku czołowe zespoły, Alfa Romeo i Opel zrezygnowały z udziału w nowych mistrzostwach, serię ITC, czyli ostatnie połączenie z dawnym DTM, także zlikwidowano.

W latach 1994-1999 rozgrywano mistrzostwa STW (Super Tourenwagen Cup), które po likwidacji DTM były jedyną liczącą się serią samochodów turystycznych w Niemczech, ale prestiżem nigdy nie dorównały one mistrzostwom DTM.

Powrót DTM | edytuj kod

W 2000 roku dzięki inicjatywie Audi, Opla i Mercedesa reaktywowano mistrzostwa DTM. W 2005 roku z udziału w DTM zrezygnował Opel. BMW oficjalnie potwierdziło swój powrót do serii DTM w sezonie 2012. W 2012 roku, potwierdzono iż, od 2014 roku DTM łączy się z japońską serią Super GT. W 2019 roku do stawki dołączył pierwszy zespół produkcyjny spoza Niemiec - brytyjski Aston Martin[1].

Mistrzowie DTM od 1984 roku | edytuj kod

(*) – w 1996 roku mistrzostwa pod egidą ITC.

Przypisy | edytuj kod

  1. DTM ogłasza pozyskanie Aston Martina, www.motorsport.v10.pl [dostęp 2019-04-15] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Sezony Deutsche Tourenwagen Masters (wcześniej Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) Mistrzowie Deutsche Tourenwagen Masters (DTM)
Na podstawie artykułu: "Deutsche Tourenwagen Masters" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy