Diana Rigg


Diana Rigg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diana Rigg, właśc. dame Enid Diana Elizabeth Rigg DBE (ur. 20 lipca 1938 w Doncasterze, zm. 10 września 2020 w Londynie[1]) – brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Grała m.in. Emmę Peel w serialu Rewolwer i melonik, Tracy w filmie W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości, oraz lady Olennę Tyrell w serialu Gra o tron.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Córka inżyniera kolejowego Louisa Rigga i Beryl Helliwell, wychowywała się ze starszym bratem Hugh (ur. 1934), oficerem Królewskich Sił Lotniczych. Dwa miesiące po jej narodzinach rodzina przeprowadziła się do Dżodhpur w północno-zachodnich Indiach. W wieku ośmiu lat uczęszczała do szkoły Fulneck Girl’s School w Fulneck w pobliżu Pudsey, w aglomeracji Leeds. Wiele lat swojego dzieciństwa spędziła w Bikaner w stanie Radżastan, na pustyni Thar, gdzie jej ojciec pracował jako kolejarz.

W latach 1959–1964 związana była z Royal Shakespeare Company. Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w komedii z dreszczykiem Brat człowieka z Karaibów (Our Man in the Caribbean, 1962), a następnie wystąpiła gościnnie w serialu kryminalnym Sentymentalny agent (The Sentimental Agent, 1963). Przełomem w jej karierze okazała się telewizyjna rola Emmy Peel w serialu kryminalnym ABC Rewolwer i melonik (The Avengers, 1965-68), za którą była dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy i, wraz odtwórcami głównych ról, otrzymała nagrodę Brytyjskej Akademii Filmowej (BAFTA).

Później grała postać hrabiny Tracy Di Vicenzo, córki korsykańskiego gangstera, Marca-Ange Dracon – poszukiwaczki przygód, która wraz z głównym bohaterem toczy starcie z organizacją WIDMO i wychodzi za mąż za Bonda (George Lazenby) w szóstym filmie z cyklu o przygodach Jamesa Bonda W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (On Her Majesty’s Secret Service, 1969). Za rolę Barbary Drummond w czarnej komedii Arthura Hillera Szpital (The Hospital, 1971) zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu, postać Helena Vesey w miniserialu BBC Matczyna miłość (Mother Love, 1990) przyniosła jej nagrodę Brytyjskej Akademii Filmowej (BAFTA), a za kreację pani Danvers w telewizyjnym dramacie PBS Rebeka (Rebecca, 1997) została uhonorowana nagrodą Emmy. Ma na swoim koncie dwie role biblijne: Marę, matkę Samsona, w filmie telewizyjnym Samson i Dalila (Samson and Delilah, 1996) i Rebekę, żonę Izaaka, matkę Ezawa i Jakuba, w filmie telewizyjnym NBC/Hallmark U zarania (In the Beginning, 2000). W latach 2013–2017 grała Lady Olenne Tyrell w serialu HBO Gra o Tron. Za tę rolę została uhonorowana trzema nominacjami do nagrody Emmy

Jej małżeństwo z izraelskim malarzem Menachenem Gueffenem trwało od 1973 do 1976 roku. Jej drugim mężem (od 1982 do 1990) był Archibald Hugh (Archie) Stirling, producent teatralny i były oficer w Szkockiej Gwardii, który porzucił ją dla Joely Richardson. Mają córkę Rachael Atlantę Stirling (ur. 1977). Była macochą Williama Stirlinga i Ludovica Stirlinga. Żyła w konkubinacie z projektantem Peterem Saville. W 1988 roku otrzymała OBE, a 1994 roku przyznano jej tytuł szlachecki DBE.

Zmarła 10 września 2020 roku.

Wybrana filmografia | edytuj kod

Filmy kinowe/wideo | edytuj kod

Filmy TV | edytuj kod

Seriale TV | edytuj kod

  • 2013-2017: Gra o tron jako lady Olenna Tyrell
  • 2013: Doktor Who jako Winifred Gillyflower (odcinek: Karmazynowa groza)
  • 2003: Karol II – Władza i namiętność (Charles II: The Power & the Passion) jako królowa Henrietta Maria
  • 1993: Droga do Avonlea (Road to Avonlea) jako lady Blackwell
  • 1973-74: Diana jako Diana Smythe
  • 1965-68: Rewolwer i melonik (The Avengers) jako Emma Peel

Przypisy | edytuj kod

  1. Anita Gates (2001-12-01): Diana Rigg, Emma Peel of 'The Avengers,' Dies at 82 (ang.). „The New York Times”. [dostęp 2020-09-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Diana Rigg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy