Diecezja Fushun


Na mapach: 41°25′N 123°54′E/41,416667 123,900000

Diecezja Fushun w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diecezja Fushun (łac. Dioecesis Fuscioenensis, chin. 天主教抚顺教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Fushun w prefekturze Liaoning, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Shenyang.

Spis treści

Historia | edytuj kod

4 lutego 1932 papież Pius XI brewe Admonet Nos erygował prefekturę apostolską Fushun. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Shenyang (obecnie archidiecezja Shenyang). Pierwszym prefektem został Raymond Aloysius Lane MM - twórca i pierwszy przełożony misji katolickiej Zgromadzenia Misji Zagranicznych z Maryknoll w Fushun[1].

13 lutego 1940 prefekturę apostolską Fushun podniesiono do rangi wikariatu apostolskiego.

W czasie II wojny światowej wikariusz apostolski Fushun Raymond Aloysius Lane MM, jako obywatel amerykański, był internowany przez Japończyków[1].

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanej przez papieża Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Fushun podniesiono do godności diecezji.

Z 1949 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Fushun liczyła wtedy:

  • ok. 10 000 wiernych (0,2% społeczeństwa)
  • 8 księży (wszyscy diecezjalni)
  • 16 sióstr zakonnych
  • 17 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać.

Komunistyczne władze chińskie scaliły z archidiecezją Shenyang diecezje Fushun, Jinzhou i Yingkou tworząc jedną strukturę kościelną w prowincji Liaoning w randzie diecezji. Stolica Apostolska nie uznała tej decyzji[2][3].

Ordynariusze | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b maryknollmissionarchives.org
  2. AsiaNews.it
  3. eglasie.mepasie.org
  4. Amerykanin

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Diecezja Fushun" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy