Diecezja Nanlong


Na mapach: 25°05′59,5″N 105°26′29,0″E/25,099861 105,441389

Diecezja Anlong w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Diecezja Nanlong) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Diecezja Anlong (łac. Dioecesis Nganlomensis, chin. 天主教安龙教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Anlong w prefekturze autonomicznej Qianxinan, w prowincji Kuejczou, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Guiyang.

Diecezja obejmuje 10 powiatów w południowo-zachodniej części prowincji Kuejczou: Pu'an, Qinglong, Xingyi, Xingren, Anlong, Ceheng, Zhenfeng, Wangmo (tj. całą prefekturę autonomiczną Qianxinan), Panxian (prefektura miejska Liupanshui), Luodian (prefektura autonomiczna Qiannan) oraz 5 powiatów w północno-zachodniej części regionie autonomicznym Kuangsi: Lingyun, Longlin, Tianlin, Tianyang (prefektura miejska Baise) i Tian'e (prefektura miejska Hechi)[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

16 lutego 1922 papież Pius XI brewe Quae catholico erygował prefekturę apostolską Anlong. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Kuejczou (obecnie archidiecezja Guiyang) oraz do wikariatu apostolskiego Kuangsi (obecnie archidiecezja nannińska). Była to jedna z pierwszych decyzji Piusa XI podjęta 10 dni po wyborze i 4 dni po koronacji. 27 kwietnia 1927 prefekturę podniesiono do rangi wikariatu apostolskiego.

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanej przez papieża Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Anlong podniesiono do rangi diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Anlong liczyła wtedy:

  • 11 403 wiernych (0,8% społeczeństwa)
  • 30 księży (15 diecezjalnych i 15 zakonnych)
  • 5 sióstr zakonnych
  • 18 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich scaliło wszystkie jednostki kościelne w prowincji Kuejczou w jedną diecezję o nazwie Kuejczou ze stolicą w Guiyang. Zostało to dokonane bez mandatu Stolicy Świętej, więc z kościelnego punktu widzenia działania te były nielegalne[1][2].

Biskupi | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b chinacatholic.org
  2. ucanews.com
  3. Francuz

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Diecezja Nanlong" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy