Diplichnites


Diplichnites w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Diplichnites wytworzony przez Arthropleura

Diplichnites Dawson, 1873 – ichnorodzaj skamieniałości śladowych w formie hieroglifu, będący prawdopodobnie skamieniałymi odlewami tropów trylobitów i innych kopalnych stawonogów.

Diplichnites ma kształt rozrzuconych tropów związanych ze śladami w kształcie przypominającym rybi szkielet[1].

Podobnie jak inne skamieniałości tego typu, okazy należące do tego ichnorodzaju charakteryzuje znaczna zmienność i bardziej jest on definiowany przez sposób powstania niż ścisłe cechy morfologiczne[1].

Okazy Diplichnites są zwykle hieroglifami, czyli nie samymi śladami na powierzchni podłoża, po którym poruszał się trylobit, ale odlewami śladów znajdującymi się na spągu warstwy przykrywającej to podłoże[2]. Czasem podkreśla się tę różnicę, rezerwując nazwę Diplichnites tylko dla hieroglifów[1].

Diplichnites interpretuje się jako ślady stąpania po podłożu bez jego rozgrzebywania czy szorowania stroną brzuszną ciała. Inne hieroglify śladów pozostawionych w podłożu przez trylobity to Rusophycus Hall, 1852 (ślady spoczynku), Cruziana d'Orbigny 1842 (ślady pełzania i grzebania) i Dimorphichnus Seilacher, 1955 (ślady kroczenia lub pływania nad powierzchnią z szorowaniem po niej bokiem). Razem tworzą ichnocenozę związaną z życiem trylobitów, ale również innych towarzyszących im zwierząt[1].

Jednym z ichnogatunków tego ichnorodzaju jest Diplichnites cuithensis Briggs, Rolfe and Brannan, 1979, czyli ślady zostawione przez artropleurę[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Andrzej Radwański, Piotr Roniewicz. Upper Cambrian trilobite ichnocoenosis from Wielka Wisniowka (Holy Cross Mountains, Poland). „Acta Palaeontologica Polonica”. 8 (2), s. 259-280, 1963 (ang.). 
  2. Urszula Radwańska: Przewodnik do ćwiczeń z podstaw paleontologii. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1995, s. 17-18. ISBN 83-230-0703-9.
  3. Derek E. G. Briggs, A. Guy Plint, Ron K. Pickerill. Arthropleura trails from the Westphalian of eastern Canada. „Palaeontology”. 27 (4), s. 843-855, 1984 (ang.). 
Na podstawie artykułu: "Diplichnites" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy