Do krwi ostatniej...


Do krwi ostatniej... w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do krwi ostatniej... – polski film wojenny z 1978 roku. Tematem filmu jest historia Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki od jej utworzenia do bitwy pod Lenino.

Plenery: Moskwa, Kolina nad Wołgą, Syberia, okolice Ełku, Londyn, Morze Kaspijskie, Białowieża.

Oprócz wersji kinowej, pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku wyprodukowano też siedmioodcinkowy serial telewizyjny pod tytułem Do krwi ostatniej.

Spis treści

Obsada aktorska | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

30 listopada 1941. Do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny wódz, gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle, gdyż – jak mówi – chce tam mieć zaufanego człowieka. Po przylocie Sikorski prowadzi rozmowy ze Stalinem. Działający w armii radzieckiej Zygmunt Gawlik dowiaduje się, że powstaną polskie siły zbrojne w ZSRR. Po wyleczeniu rany wyrusza do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna, współpracująca z polskimi komunistami. Oboje w pobliżu ambasady poznają porucznika Radwana – jak się okazuje był ich sąsiadem we Lwowie. Między Anną a Andrzejem wybucha uczucie.

Tymczasem w Kujbyszewie sprawy polskie przebiegają na dwóch torach. Z jednej strony ambasada prowadzi zaciąg do armii generała Andersa, z drugiej komuniści tworzą czasopismo wyrażające program ścisłej współpracy ze Związkiem Radzieckim i krytykę oficjalnej polityki londyńskiego rządu polskiego wobec ZSRR. Anna i Zygmunt ściśle współpracują z Wandą Wasilewską. Aktywność polskich komunistów niepokoi mjra Wysokońskiego, przełożonego Radwana. W delegaturze ambasady polskiej zajmującej się werbunkiem Polaków do armii zjawia się 17-letni Zbyszek Trepka. Podczas wypełniania ankiety personalnej, Trepka przyznaje, że nie zna swego ojca, ale wie, że był więzionym w Polsce komunistą. To wystarcza, by został odrzucony. Chłopak wpada w ręce organów bezpieczeństwa i zostaje zesłany na Syberię. Podczas ewakuacji armii Andersa, Radwan spotyka kapitana Wicherskiego, który informuje go o swej decyzji zdezerterowania z armii polskiej i pozostania w ZSRR.

Przypisy | edytuj kod

  1. FilmPolski.pl – DO KRWI OSTATNIEJ, filmpolski.pl [dostęp 2020-10-27]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Do krwi ostatniej..." pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy